PAYLAŞ

GE, TOBB, TGDF ve TÜGİS işbirliği kapsamında GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen “Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar” adlı toplantıda, çevikliğin, hızın ve dijitalleşmenin yiyecek – içecek endüstrinin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

Türkiye’de Yiyecek İçecek ve Ambalajlı Tüketici Ürünleri endüstrisinde faaliyet gösteren lider kuruluşlar ile GE Dijital yöneticileri, sektörün geleceğine ilişkin konuları tartışmak ve aksiyonlar belirlemek üzere GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde bir araya geldi. General Electric (GE), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıya yaklaşık 100 yönetici katıldı. Etkinlikte, dijitalleşme ile hız ve çevikliğin gelişen endüstri açısından önemi tartışıldı.

Gıda endüstrinin geleceğinin dijital devrimden nasıl etkileneceğine yönelik gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde GE Dijital’in Yiyecek İçecek Endüstri Çözümleri Direktörü Reid Paquin açılış konuşması yaptı. Konuşmasında, dijital çözümlerin uygulanmasıyla, sektörde verimlilikte yüzde 15’e kadar artış, ürün geri çağırmalarında yüzde 50’ye kadar düşüş ve enerji tüketiminde yüzde 12’ye kadar azalma potansiyeli bulunduğunu paylaştı. Etkinlik, “Dijital Sanayi” ve “Tarım ve Gıda Sanayiinde Dijitalleşme” panelleri ile devam ederken, 3 boyutlu baskı üretiminin gıda sektörünü ileride nasıl etkileyeceğine ilişkin bir atölye çalışması da gerçekleştirildi. Atölye çalışması kapsamında üç boyutlu yazıcılardan gerçek çikolata ve pankek üretildi.

GE Dijital Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi Başkan Yardımcısı Ali Saleh, “Yiyecek-İçecek endüstrisi, her gün tüketicilere doğrudan temas eden bir sektör ve dijital çözümlerdeki yeni gelişmelerle birçok olanak sunuyor. GE olarak, Türkiye’de endüstriyi geleceğe hazırlamak için neler yapılabileceğini tartışmak üzere kamu, özel sektör ve akademi dünyasının tecrübeli liderleri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduk” dedi.

TOBB Gıda Sanayi Meclisi Başkanı Nejdet Buzbaş, Gıda üretiminde verimliliğin artması gerekiyor. Bunun birkaç temel gerekçesi var. Bunlardan ilki, gelişmekte olan ülkelerde bulunan genç nüfusun artması. Bununla birlikte kentsel nüfusun artması da önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Son 10 yılda dünya nüfusunun yüzde 54’ünü, Türkiye nüfusunun yüzde 77’sini kentli kitle oluşturdu. 2050 yılına kadar Türkiye’de bu oranın yüzde 88’e çıkması öngörülüyor. Dolayısıyla gıda ve içecek sektörünün bu dönüşüme göre hazırlanması gerekir. Değişimi görmezden gelerek sürdürülebilir olamayız. Hızla değişen dünyada bu konuda bilinçlerimizi geliştirmek zorundayız. Tarım ve hayvancılıkta dünyayı takip etmeliyiz. Fırsatlar ve riskleri kısıtlarımızla dengelememiz gerekiyor” dedi.

GE Dijital Türkiye Genel Müdürü Uygar Doyuran ise şu açıklamalarda bulundu: GE olarak Türkiye‘de endüstriyel müşterilerimiz için yenilikçi çözümlerimiz ile yaklaşık 70 yıldır fark yaratmaya çabalıyoruz. Gelişmiş endüstrilere ve geniş bir yetenek havuzuna sahip Türkiye, daha kapsamlı öngörüyü, optimizasyonu ve verimliliği beraberinde getiren ezberbozan inovasyona hazır durumda. Dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketi olarak ürün ve hizmet yelpazemize dijital yazılım çözümlerini ekledik. Bugün, 10 büyük gıda endüstri firmasının 7’si GE çözümlerini kullanıyor. Bu etkinlik vesilesiyle, Türkiye’de gıda endüstrisinde dijital dönüşümün daha hızlı başlamasını desteklemek için yol haritası stratejisi ve akıllı fabrika başlangıç paketini kapsayan iki özel çözüm teklifi sunuyoruz”.

www.hurriyet.com.tr