PAYLAŞ

“Tavuk dönerde yapılan en yaygın hile ise deri kullanılması”

Restoranlarda tüketiciye sunulan yemeklere dikkat edilmesini söyleyen Hürriyet yazarı Sefer Levent, karabiberin içine  çöp, dal, yaprak gibi maddelerin öğütülerek karıştırıldığını ve restoranların bu ucuz karabiberleri tükettiğine dikkati çekti. Levent, aynı zamanda antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığının kullanıldığını belirterek, bazı yoğurt markalarının da kaymak için peçete kullandığını ifade etti.

Sefer Levent’in  “Lohusa şerbetli sahte döner” başlığıyla (3 Şubat 2018) yayımlanan yazısı şöyle:

Etin kilogram fiyatı belli. Önünüze gelen 150-200 gramı döner etinin fiyatı, nasıl oluyor da etin 150-200 gramından ucuz olabilir, bir düşünün. Bazı restoran ve büfeler et dönerde soya kıyması, tavuk ve hindi eti kullanıyor. Sahte dönerin içine ayrıca hayvanların iç organları, bağırsak, hayvan tırnağı, tavuk kırıntıları da katılıyor. Tüm bu karışım anlaşılmasın diye lohusa şerbeti ile de renklendiriliyor.

Ocak ayında iki ayrı yazıyla restoranlarda tüketiciye sunulan yemeklere neden dikkat edilmesi gerektiğini ayrıntılarıyla yazdım. Çorbasından salatasına, mezesinden kebabına nasıl hilelerle vatandaşın hem sağlığı ile oynandığına hem de haksız yere parasının alındığına dikkatçektim. Bu konularla ilgili okurlarımdan onlarca gönderi aldım. Özellikle restoranların büyük bölümünün fabrikasyon meze ve yemek sattığına ilişkin bulguların çoğu okurumu şoke ettiğinin farkındayım. Hatırlarsanız esnaf lokantalarının yarısından fazlasında müşteriye sunulan ürünlerin de yine yemek fabrikalarında üretildiğine dikkat çekmiştim. Tüm bunlar restoranlarda yediğimiz ürünlerin hepsinin sağlıksız olduğunu göstermiyor ancak ne yazık ki tüketici aldatılıyor.