PAYLAŞ

Modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen ambalajlı gıda sektöründe pazarın 2020’de 3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Yayla Bakliyat Pazarlama Direktörü Faruk Ildır, paketli gıda pazarındaki beklentilerini paylaştı. Ildır, 2020’de pazarın büyüklüğünün 3 trilyon doları aşmasının tahmin edildiğini kaydetti.

Ildır, “Kolay pişirme, pratik kullanım ve dış etkilerden korunmuş gıda faktörleri nedeniyle ortaya çıkan paketlenmiş Gıda Pazarının büyüklüğünün 2020’de 3 trilyon doları aşması bekleniyor. Değişen yaşam tarzı, tüketim kolaylığı ve artan sağlık bilinci, paketlenmiş gıda pazarının büyümesini sağlayan ana faktörlerden.

“Pişmiş gıda en hızlı büyüyen alt sektörlerden”

Pazarın büyüme hızı ve pişmiş-yarı pişmiş gıda pazarının büyüme beklentisi ise bu alandaki lider oyuncuların pazar varlıklarını genişletmek için kilit stratejilerle birleşme ve ortaklıklara yönlendirdi.

Kraft’ın ketçap devi Heinz ile ortaklığı sonrası Unilever ile birleşmeye çalışması en güzel örneklerden. Paketlenmiş gıda sektörünün içindeki hazır pişmiş paketli gıda ürünlerin pazarı ise en hızlı büyüyen grupların başında geliyor” dedi.