PAYLAŞ

Yeryüzünde yanma, acı ve rahatsızlığa yola açan acılı yiyecekleri tüketen tek canlı türü insan.

Yeryüzünde yanma, acı ve rahatsızlığa yola açan acılı yiyecekleri tüketen tek canlı türü insandır. Acılı yiyecekler tüm dünyada sevilse de, canımızı yakan bu yiyecekleri yiyor olmamız ilginç bir konudur… Peki acılı yiyecekleri neden severiz?

Uzaylılar dünyamızı keşfettiğinde herhalde en çok şaşıracakları gözlemlerden biri de acı yeme yarışmaları olacaktır. İnsan türünün kendini acı ve gözyaşı içinde bırakacak yiyecekleri yediğini dışardan bir gözün ilk kez görmesi büyük bir şoka yol açabilir.

Mutfak kültürümüzde önemli bir yeri olan acılı yiyecekler, aslında enteresan bir konudur. Doğadaki diğer canlıların aksine biz insanlar canımızı yakan yiyecekleri neden yemek isteriz?

Acılı yiyecekler ve insanlar hakkında bunları biliyor musunuz?

  • Acı biberdeki kapsaisin maddesinin ağızdaki acı sinirlerinde bulunan reseptörleri harekete geçirerek acı hissini ortaya çıkardığı biliniyor.
  • Biberdeki acının dozu ise Scoville Skalası ile belirleniyor.
  • İnsanlar; irritasyona, rahatsızlığa ve hatta ağrıya yol açan gıdaları bilerek tüketen tek hayvan türüdür.
  • Bu konuda heyecan arama davranışından, patojenleri (zararlı mikrop) azaltan yiyecekleri aramak için evrimsel uyuma kadar birçok teori öne sürülmüştür.
  • Tat duyusu, birçok genin, kültürün, hafızanın, kişiliğin aynı anda etkili olduğu, bilim dünyasının bile yeni yeni anlamaya başladığı karmaşık bir süreçten geçer

İşin aslı, insan bilimciler henüz bu acı verici mutfak kültürünün nasıl benimsendiğini bilmiyor. Biber türlerinin acı tattan sorumlu kapsaisin maddesinin neden ortaya çıkardığı bile bilinmiyor.