PAYLAŞ

Patlamış mısırı sevmeyen yoktur. Özellikle akşamları dizi seyrederken en lezzetli atıştırmalıklardan biri olan patlamış mısır diyetisyenler tarafından da öneriliyor. Siz de 10 farklı mısır patlatma tekniği ile akşamlarınızı keyifli hale getirebilirsiniz.

Patlamış mısır en sevilen atıştırmalıklardan biri. Birkaç dakika içerisinde hazır olan bu cazip atıştırmalık biraz tuz ve yağ ile birleşince mükemmel bir lezzete dönüşüyor. Patlamış mısır yapmanın pek çok yöntemi mevcut. Size en uygun olanını belirleyerek bu leziz atıştırmalığı hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

İşte 10 farklı mısır patlatma tekniği…

Mikrodalgada kağıt torba içinde

Mikrodalga fırınlar patlamış mısır yapımında sıkça tercih ediliyor. Özel kağıt torbalarda satılan patlamış mısırları alarak birkaç dakikada lezzetli bir atıştırmalığa kavuşmak mümkün. Özel poşette satılan mısırların yağı ve tuzu önceden ayarlandığı için bu yöntem oldukça pratik.

10 farklı mısır patlatma tekniği

Mikrodalgada kâse içinde

Mikrodalga fırınınız varsa patlamış mısırları güvenli bir kaseye koyarak kendi mısırınızı kendiniz yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu fırın içine koyduğunuz kasenin mikrodalga kullanımına uygun olması. Birkaç dakika içinde patlayan mısır üzerine dilediğiniz kadar yağ ve tuz ekleyebilirsiniz.