PAYLAŞ

Assiye-yildirim

Assiye YILDIRIM

TAGYAD Bşk.Yrd.

 

Bir işçi kamyoneti daha devrildi… Hatay’daki kazada 1’i bebek 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Kazadan sonra can pazarı yaşandı.

Sadece 8 gün önce, Manisa’da 15 canı aynı sorumsuzluğa kurban verdik. Manisa’da yaşanan katliamın ardından dile getirmiştim, isimler ve yer farklı, trajedi aynı!

Haberde şöyle geçiyor; bir işçi kamyoneti daha devril! “İşçi Kamyoneti”!  Kamyonet; izin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3500 kg’ı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıt. Kamyonet, yük taşımak için olduğuna göre, buradan çıkarılacak sonuç şu; “Tarım İşçileri Yüktür”!!!

Eğer “YÜK” olmasaydı, senelerdir yaşanan bu trajediye dur denirdi. Eğer  “YÜK” olmasaydı, bu sorumsuzluğa sebebiyet verenler en ağır şekilde cezalandırılırdı. Eğer “YÜK” olmasaydı, Tarım Bakanı, Ulaştırma Bakanı kendilerini vicdanen rahatsız hisseder, (istifa falan beklemiyorum tabii!) hani olmaz ya, üzüntülerini bildirip, ihmali olanların en ağır şekilde cezalandırılmaları için olayın takipçisi olacaklarını söyleyebilirlerdi en azından. Eğer tarım işçileri “YÜK” olmasaydı, bu KATLİAMLAR da OLMAZDI.

Tabii öncelikler farklı! Koalisyon görüşmeleri, oruç tutanlar tutmayanlar listesi, çok yıldızlı iftar sofraları, bayram hafta sonuna denk geldi, tatil kısa ama nereye gitsek, vs… derken, bu arada bir trafik kazası olmuş, Reyhanlı’da; 1’i bebek 3 kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmış!  Ne kadar da alıştık değil mi bu haberlere…

Ölen insanlık farkında mısınız? Ölen vicdan? İçimizde devleşen sorumsuzluk canavarı nasıl da büyüyüp serpiliyor farkında mısınız? İnsanca taşınsa bu işçiler, yasalar uygulansa, uymayanlara caydırıcı cezalar verilse belki de 1 yaşındaki Esma, Halil ve Hüsniye çifti hayatta olabilecekti. Karayoluna savrulmayacaktı, umutlar-hayatlar…

Bir sonraki habere kadar bu da unutulacak! Yaralılar iyileşir iyileşmez yeniden binecek bir kamyon kasasına, yeni bir kazaya kadar hayat mücadelesine devam edecek.

Hayatını kaybeden, Hüsniye-Halil çifti ile daha başlar başlamaz yaşam hakkı elinden alınan Esma bebeğe Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine sabır, yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum.

Daha kaç canın yollara savrulması gerekiyor kamyon kasalarından yollara, bu trajediyi durdurmak için?