Elif Ergu Demiral: Bir tarımsal kalkınma modeli: Devrek Güneşi

Emekli öğretmen Saniye Uysal Devrek’te kadınlarla birlikte tarım kooperatifi kurdu, atıl köy okulu üretim merkezleri oldu. Kurdukları güneş enerjisi sistemiyle enerjilerini üretiyor, sıfır atık tesislerindeki üretimle örnek oluyorlar.

Bir şey değişir her şey değişir” diye bir söz var. Bazen bir insan gelir, o güne kadar yapılmayanı yapar ve hem kendisinin hem de çevresindekilerin hayatını değiştirir. İşte böyle bir örnek Saniye Uysal.

Önce kendi hayatını sonra da çevresindeki kadınların hayatını değiştirdi. Kendisi Devrek Güneşi Yöresel Ürünleri’nin ve Devrek Tarım Kooperatifi’nin kurucusu.

Öncelikle kısaca Devrek’i anlatalım. Devrek Zonguldak’ın ilçelerinden. Adını da Devrek Çayı’ndan alıyor. Çam ormanlarıyla ünlü bir ilçe. İlçe nüfusunun büyük bölümü Ereğli Demir Çelik’te çalışıyor. Saniye Uysal emekli bir Halk Eğitim Merkezi öğretmeni. Emeklilikten sonra girişimci olanlardan, çok güzel bir örnek. Saniye Uysal emekli olduktan sonra köşesine çekilmek yerine öğrenim hayatına devam etti. Kendi eğitimine, deneyimlerine yenilerini eklemenin peşine düştü ve 2005 yılında ilçelerinde açılan “organik tarım kursu”na gitti.

Saniye Uysal

Toprağa aşığım

Ve kursun sonunda “ben de çiftçi olabilirim ve çiftçi olacaksam da her şeyi sürdürülebilirlik ilkeleriyle hayata geçirebilirim” dedi. Çünkü toprakların iyi değerlendirilmediğini, gençlerin topraklarında kalıp üretim yapmadıklarını, kadınların ise ekonomik hayatın dışında kaldıklarını, kadın emeğinin de değerlendirilmediğini görüyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...