Elektrik zammı, çiftçiyi ikinci üründen vazgeçirdi

Yeni elektrik zamları, çiftçileri de vurdu. Tarımsal faaliyetlerde bulunan abonelere 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 30 zam yapılması, ikinci ürün ekimlerinden vazgeçirdi. Çiftçi temsilcileri, zammın üretimi düşüreceğini söylerken, gıda enflasyonunu da artıracağını vurguluyorlar.

Enerji Piyasası Düzenleme Kuru­lu’nun (EPDK) 1 Temmuz 2024’ten itibaren tarımsal faaliyetler göste­ren abone grubuna yüzde 30 zam yapma­sı, üreticileri ikinci ürün ekiminden vazge­çirdi. Elektriğin ikinci ürün ve damla sula­mada yoğun olarak kullanıldığını belirten çiftçi temsilcileri, son gelen zamdan dola­yı özellikle küçük üreticilerin üretimden çekildiğini aktarıyorlar.

Türkiye’de mazot, gübre ve zirai ilaç gibi tarım girdilerinin zaten yüksek olduğunu vurgulayan tem­silciler, tarım abonelerine son gelen yüzde 30’luk elektrik zammının gıda enflasyonu­nu artıracağını kaydediyorlar. Bir taraftan gıda enflasyonunu düşürmeye çalışılırken, bir taraftan da damlama sulamayı teşvik edilmesi, elektriğe gelen son zammın çift­çiyi hem üretimden hem de modern sulama sistemleri yatırımlarından uzaklaştıracağı belirtiliyor.

Diğer yandan temsilciler, hiçbir tarım ürününün fiyatı yüzde 30 zam olmazken, girdi maliyetlerinde önemli bir unsur olan elektriğin yüzde 30 zamlanması, artık su­lamalı tarımı yapılmayacak seviyeye geti­receğini vurguluyorlar. Özellikle yüksek sı­caklardan dolayı ikinci ürünün çok su iste­diği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Ga­ziantep gibi illerde başta mısır olmak üzere ikinci ürün ekiminden vazgeçiliyor.

‘’Zam gıda enflasyonu olarak tüketiciye fatura edilecek’’

Yazlık ürünlerde su­lamanın yoğun ola­rak ihtiyaç duyuldu­ğunu ve devletin de damlama sulamayı teşvik ettiğine dik­kat çeken Adana Çiftçiler Birliği Baş­kanı Mutlu Doğru, son gelen yüzde 30’luk elektrik zammının sulanan tüm ürünlerin maliyetini arttıracağını vurgula­dı. Bunun da gıda enflasyonu olarak tüketi­ciye fatura edileceğini anlatan Doğru, ‘’Za­ten üreticinin üretim maliyetleri çok yük­sek.

Bir de elektriğe yüzde 30’luk bir zam yapmak ve buğdaya yıllık yüzde 12 civarın­da bir zam yapılmışken elektriğe yüzde 30 zam yapılması çok adil değil. Bu dolaylı yol­dan gıda enflasyona yansıyacak. Diğer yan­dan elektrik dışında diğer girdi kalemleri olan mazot, zirai ilaç ve tohumu da düşün­düğünüzde, elektriğe yüzde 30 zam çiftçi­nin kaldıracağı yük değil. Bu zammın çiftçi­mizin de tepkisini çok çektiğinden geri alı­nacağını bekliyorum’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...