PAYLAŞ

“Kuvvetle muhtemel yandaşın istediği boyutta reklam vermediler”

Son yıllarda yapılan ihaleleri alan hükümete yakın Kalyon İnşaat’ın sahibi Ömer Faruk Kalyoncu’nun sahibi olduğu Turkuvaz Medya, Mustafa Latif Topbaş ve Yıldız Holding’in hisselerinin bulunduğu BİM’in, tanzim satış noktalarının kurulmasının ardından İstanbul ile Ankara’da fiyatları düşürdüğünü diğer illerde yüksek fiyattan satış yaptığını öne sürdü.

A Haber tarafından önceki gün yapılan haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği tanzim satış noktalarının kurulması talimatı sonrasında, BİM’in ‘kur saldırısını’ bahane ederek zam fırsatçılığı yaptığı ve şirketin cirosunda yüzde 30’a yakın artış yaşandığına dikkat çekilmişti.

“BİM’den dikkatleri üzerine çeken kar rekoru!” haberde  “Ucuz market olarak Türkiye’de yaygın bir şube ağı olan BİM, tanzim satış sonrası İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde fiyatlarını indirse de, diğer illerdeki şubelerinde sebze ve meyveyi hala yüksek fiyattan satıyor. Toptan fiyatına fırsatçılık yapan BİM, ucuz market adı altında vatandaşın cebini yakarak kâr rekoru kırdı” ifadeleri yer almıştı.

2018 yılında 32.3 milyar ciro ve 1.25 milyar kâr yaptığını açıklayan BİM, A Haber’in haberinin ardından yazılı bir açıklama yaparak öne sürülen iddiaları reddetti.