PAYLAŞ

Mezopotamya’nın en eski durum buğdayı tohumu Sorgül, Mardin Ovası’nda yerel ve mülteci kadın çiftçilerle tekrar hayat buluyor.

AK Parti Mardin Milletvekili, Meclis İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı himayelerinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mardin Artuklu Belediyesi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Hayatım Yenibahar Ekonomik Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği, Mardin Artuklu ve Savur ilçeleri ‘Topraktan Tabağa’ Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri iş birliği ile ortaklaşa yürütülen Topraktan Tabağa; Yaşayan Toprak, Yerel Tohum Projesi hayata geçiyor.

Türkiye’nin en büyük yerel tohum projesi kapsamında; toprağın korunması, yerel tohumların bulunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması, yerel ürünlerle geleneksel gıda üretimi ve iyi tarım destekleme faaliyetlerinin Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile birlikte yürütülmesi hedefleniyor. Projenin diğer bir hedefi de yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin toplumsal entegrasyonu ve istihdamına olumlu katkıda bulunmak. Bu kapsamdaki mesleki ve iş başı eğitim faaliyetlerinin yine Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ile birlikte yürütülmesi öngörülüyor.