PAYLAŞ

Size,Türkiye Tarımı ile ilgili üç haber.

Birincisi,Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemir’in Sırbistan’da yaptığı açıklama.

Açıklama ile ilgili 5 Temmuz 2019 tarihli haberde,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “….Hem bizim yaptığımız projeler hem de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) burada yapmış olduğu hayvancılık projeleri var. Bakanlık olarak bunu yakından takip ediyoruz. Hayvancılık alanında Sırbistan’ın gelişmesi konusunda biz de gerekli katkılarımızı sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuşmuş.

Buna karşılık,münafık muhalifler(!), “Kendisi himmete muhtaç bir dede/nerde kaldı gayriye himmet ede.” demişler ve  “Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de 1’i olan Sırbistan’dan büyükbaş hayvan eti; taze, soğutulmuş et alındığını,ve Sırbistan’dan bu kadar çok ürün ithal edecek hale gelindiyse tarımın iflas  içinde olduğunu”  söylemişler.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Fox Haber’den Damla Yıldız Söken’e, “Yunan adalarından zeytin yağı alıp yiyorum ve mutlu oluyorum”, “kırmızı et yemeyin”dediğini de anımsatmışlar.

Bir başka haberde ise Türkiye Tarımının 2018 yılındaki durumu  şöyle özetlenmiş.

Buna göre; “tarımdaki büyüme hızının yüzde 0.7 olduğu; 2017 yılında 68.4 milyon ton olan tahıl üretiminin  65.5 milyon tona gerilediği,aynı dönemde sebze üretiminin 30.8 milyon tondan 29.9 milyon tona, meyve üretiminin, 20.8 milyon tondan 20.5 milyon tona düştüğü; 2017 yılında küçükbaş canlı hayvan ithalatı yüzde 4581 oranında artarken, büyükbaş hayvan ithalatındaki artışın yüzde 72 olarak gerçekleştiği, kasaplık ithalatın  büyükbaş için yüzde 397, damızlık küçükbaş ithalatının  yüzde 757 oranında artarak rekor üstüne rekor kırdığı ve Türk Şeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirildiği ve şeker fabrikalarında özelleştirmenin fitilini Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) üreticisi Cargill’in hazırladığı raporun ateşlediği Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği(Pankobirlik),tarafından iddia edilmiş. Bunların dışında antep fıstığı, kuru soğan ve patatesin de ithal edildiği” belirtilmiş.