PAYLAŞ

Mersinli soğan üreticisi sel nedeniyle dertli… Çiftçiler 29 Aralık’taki sel felaketinde çok sayıda ürünün zarar gördüğünü söylüyor.

Çiftçilerin çamurlu tarlalardan büyük emek harcayarak hasat ettiği yeşil soğan, üreticisi tarafından tarlada kilogramı 3 liradan satışa sunulurken, vatandaşın sofrasına en az 10 liradan yer alıyor. Çiftçiler 29 Aralık’taki sel nedeniyle dertli…

 

Sel vuran tarlalarda hasat...

Türkiye’de yeşil soğanın en çok üretildiği illerden biri olan Mersin’in merkez Toroslar ilçesine bağlı Kaşlı, Düğdüören ve Dorukkent köylerinde başlanan yeni yılın ilk ürün hasadı sürüyor. Çiftçiler, ekim ayı ortalarında ektikleri soğanları, ocak ayının soğuğunda tek tek topladıktan sonra özenle seçerek temizliyor.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Yağmur nedeniyle çamur olan tarlalardan zor şartlarda hasat edilen yeşil soğanlar, sonraki durakları olan su dolu havuzlarda yıkanarak temizleniyor.Kasalara konularak satışa hazır hale getirilen soğanlar, tüccarlar aracılığıyla başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderiliyor.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Tarladan 3 liraya satılan, sebze hallerinde ise 5 liradan alıcı bulan sofraların vazgeçilmesi yeşil soğanın, fiyatı tezgahlara ulaşana kadar 10 lirayı aşabiliyor.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Düğdüören köyündeki tarlasında hasat yapan üreticilerden 56 yaşındaki Muazzez Sayik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğanın üretiminin kendilerine kilogramda 2 liraya mal olduğunu söyledi.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Kentte 29 Aralık 2016’da yaşanan sel felaketinde ürününün çok zarar gördüğünü anlatan Sayik, “Soğan bize tohumu, gübresi, dikmesi 2 liraya mal oldu. Kendisini de 3 liraya zor satıyoruz. 1 ton diktiğimiz yerden 500 kilogram ürün kaldıramadık. 29 Aralık’taki sel nedeniyle dereler taştı, soğanlarımızı aldı götürdü, üzerine de dolu yağdı. Fiyatlar geçen seneye göre yarı yarıya düştü.” dedi.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Üreticilerden Salim Aldı ise soğanı istedikleri fiyatta satmakta zorluk yaşadıklarını dile getirerek, “Bu yılın soğan hasadına başladık. 1,5-2 liraya mal ettik 3 liraya zor satıyoruz. Bu kış çetin ve soğuk geçti, soğanlarbüyümedi. 30-40 günde büyüyen ürün,3 aydır büyümüyor. Sel nedeniyle çok kayıp verdik, soğanda hastalık oldu. Zararımız çok fazla. 25 ton kuru soğan aldık daha 1 ton yeşil soğan anca çekebildik. Havaların soğuk olması nedeniyle ürünler büyümedi. Ürünlerimin yüzde 30’u zarar gördü.” diye konuştu.

Sel vuran tarlalarda hasat...

Manav Ferhat Akbaba ise yeşil soğanın kilogramının 10 liradan alıcı bulduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Yeşil soğanı geçen hafta 14-15 liradan satıyorduk, şimdi kilogram fiyatı 10 ila 12 lira arasında değişiyor. Vatandaşlar pahalı buluyor ama tepkili değil, havalar ısındıkça ucuzlar. Biraz daha ucuz olsa bizim için de daha iyi olur. Müşterilerimiz şikayet ediyor çünkü fiyatlardan. Kiloyla alamayanlar 2 liralık bağları alıyor.”

www.hurriyet.com.tr