PAYLAŞ

Emtia piyasasında mısır, geçen ay 473 dolarla 5 yılın en yüksek seviyesini gördü. ABD’de yağmur ve olumsuz hava koşullarının mısıra zarar verebileceğine yönelik endişeler, mısırda fiyatın yükselmesine neden oldu. Yılın ilk yarısında en fazla kazandıran emtia, yüzde 21,6 ile paladyum olarak kayıtlara geçti.

Emtia piyasasında mısır, haziran ayında 5 yılın en yüksek seviyesini gördü. AA muhabirinin emtia piyasasında işlem gören 18 ürünün fiyat hareketlerinden derlediği verilere göre, haziran ayında emtia grubu araçlarının 15’i kazandırırken 3’ü kaybettirdi. ABD’de faizlerin düşürüleceğine ve doların değer kaybedeceğine yönelik beklentiler haziran ayında emtia grubu araçlarına pozitif yansıdı.

Söz konusu dönemde yatırımcısına en fazla kazandıran emtia aracı yüzde 16,1’le paladyum oldu. Paladyumu yüzde 8’le altın, yüzde 7,4’le kurşun, yüzde 6’yla nikel, yüzde 5,2’yle platin ve soya fasulyesi, yüzde 4,9’la kahve ve gümüş, yüzde 4,6’yla buğday, yüzde 4’le şeker, yüzde 3,5’le Brent petrol, yüzde 3,1’le bakır, yüzde 1,5’le kakao, yüzde 1,2’yle mısır, yüzde 0,8’le alüminyum takip etti.