PAYLAŞ

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında da artışını sürdürdü ve 167.5 puan seviyesinde oluştu.

Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 artışla 2019 yılına yükselişle başlayan BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında da artışını sürdürdü ve 167.5 puan seviyesinde oluştu. Küresel gıda fiyatları yüzde 1,7 oranında artarken, bu artışta özellikle süt fiyatlarındaki artış etkili oldu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), uluslararası piyasalarda beş temel emtianın fiyatlarındaki aylık değişimleri yansıtan Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayı sonuçları açıklandı.

Küresel gıda fiyatları Şubat’ta da arttı

2019 yılına Ocak ayındaki yüzde 1,8’lik artışla yükselişle başlayan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında da yüzde 1,7’lik artış gösterdi ve 167.5 puan seviyesinde oluştu.

Halen Ağustos 2018’den bu yana gözlenen en yüksek seviyede seyreden endeks, 2017 yılı Şubat ayına göre ise yüzde 2,3 oranında düşük bir seviyede bulunuyor.

FAO Gıda Fiyat Endeksi alt kalemlerdeki değişimler

Küresel gıda fiyatlarında Şubat ayında yaşanan artışta, özellikle süt ürünleri fiyatlarındaki keskin artışlar etkili oldu.

Yedi ay art arda düştükten sonra Ocak 2019’da yüzde 7,2 gibi yüksek bir oranla yeniden yükselişe geçen FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Şubat’ta da artışını sürdürdü ve bir önceki aya göre yüzde 5,6 arttı. Endeksteki artışta, işlem görmüş yağsız süt tozu, yağlı süt tozu ve peynire yönelik güçlü ithalat talebi etkili olurken, tereyağı üretimindeki mevsimsel düşüş de tereyağı fiyatlarındaki artışa kaynaklık etti.

Şubat’ta artış gösteren endekslerden FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 artışla 133.5 puana yükseldi. Ekim 2018’den bu yana gözlenen en yüksek seviyeye ulaşan endeksteki artışta; palm, soya ve ayçiçek yağlarındaki yüksek fiyat artışları etkili oldu.

FAO Şeker Fiyat Endeksi’ndeki artış oranı ise yüzde 1,2 olarak kayıtlara geçti.