PAYLAŞ

Türkiye’den gelen tarım ürünleri, Rusya’da sağlık denetimlerine takılmaya devam ediyor.

Türkiye’den gelen tarım ürünleri, Rusya’da sağlık denetimlerine takılmaya devam ediyor. Son olarak iki gün içinde Türkiye’den 16 parti halinde gönderilen toplam 370 ton mandalina, Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor tarafından, “içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle” Rusya’ya sokulmadı.

Son yıllarda hem Türkiye ve Rusya’da denetimlerin arttığı açıklanmasına ve Rusya’dan sık sık giden heyetlerle “üretim yerlerinde denetim” yapılmasına rağmen tarım zararlısı bulunan ürünlerin miktarının artmaya devam etmesi dikkati çekiyor.

turkrus.com’un haberine göre; ajanslar, geçen yıl Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerde toplam 1495 kez Rusya’nın karantina listesinde olan zararlılar tespit edildiğini, tarım zararlısı içeren 30 bin tonun üzerinde ürünün Rusya’ya alınmadığını duyurdu.

Diğer yandan, Rusya’nın gümrüklerine gelen ve denetimden geçmeyen ürünleri çıkış noktası olan ülkeye iade ettiği, bu durumda tarım zararlısı olduğu için geri çevrilipi Türkiye’ye yollanan ürünlerin akibetinin ne olduğu da hararetli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Rusya’da sektörel yayınlardan FruitNews’in haberine göre Dmitri Vasin, “Türkiye belli bir dönemde Rusya pazarının en önemli tedarikçisi oldu. Ama belli bir noktadan sonra pazardaki yerini kaybetti. Türk ihracatçılar geri dönene kadar pazardaki boşluk dolduruldu. Şu anda Türk tarafı yeniden eksi yerini alabilmek için benim şahsi görüşüme göre her zaman doğru olmayan yollarla çabalıyor” diyerek Türk tarafında eleştiri yöneltti.