PAYLAŞ

Prof. Dr. İsmail Çakmak, 9 yıldır ülke ülke, tarla tarla geziyor. 2 milyar insanın mustarip olduğu gizli açlıkla mücadele için eğitim veriyor. Lideri olduğu ulusal ve uluslararası projelerine bugüne değin 16 milyon doların üzerinde fon getirdi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak ana sponsoru Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın olduğu, gizli açlık sorunuyla baş etmek için yürütülen projeler için 9 yıldır ülke ülke, tarla tarla geziyor ve üreticilere eğitimler veriyor. Modern uygulamalar sonucu dünya tarımındaki “yeşil devrim”le tarım ürünlerinde çarpıcı verim artışları yaşandı. Ancak elde edilen ürünlerde protein ve başka mikro besleyiciler azaldı. Halen dünyada 815 milyon insan açlık çekiyor yani gıdaya ulaşamıyor. 2 milyar insan ise gıdaya ulaşsa bile gizli aç.

Dünyanın gizli açlıkla savaşında tahılın efendisi

MİKRO BESİN FAKİRİ

Çünkü tükettikleri gıdalar, sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulan mikro besinler bakımından fakir. Özellikle çocuk ve kadınların çok etkilendiği bu soruna karşı hayır kurumları, üniversiteler, bilim insanları gübre üreticileri güç birliği yapıyor. Çünkü mikro elementlerin eksikliği, özellikle çocukların beyin gelişiminde sorunlara, bağışıklık sisteminde zayıflığa ve fiziksel gelişimde yetersizliklere yol açıyor. Gizli açlığa karşı dünya çapında yürütülen projelerden biri de HarvestPlus (Hasattan Fazlası). HarvestPlus’ın altında tahıl ürünlerini çinkodan zenginleştirmek için yapılan HarvestZinc projesi ise Sabancı Üniversitesi’nin liderliğinde yürütülüyor. Bu çalışmalar için üniversiteye şimdiye kadar 5.5 milyon dolarlık fon sağlandı.