PAYLAŞ

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı İncefikir: ,Türkiye´nin tavır alması gerekir” dedi.

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir, Rusya´ya yapılacak 50 bin ton domates ihracatının 4 firmayla kısıtlandırmasının ileride başka ürünlerde de yaşanabileceğini ve bu durumun tekelleşmeye neden olacağına dikkat çekerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

1 Kasım tarihinden itibaren Türkiye´den yılda 50 bin ton domates ithalatını kabul eden Rusya, sadece 4 firmanın ihracat yapabilmesine imkan sağladı. Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı İncefikir, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin son zamanlarda olumlu yönde geliştiğini ancak Rusya´nın domates ithalatını 4 firmayla sınırlandırmasının yanlış bir karar olduğunu söyledi.
Rusya´nın kararının ticari anlamda doğru olmadığını vurgulayan İncefikir, “Bir ülke, kendi firmalarının nereye ne göndereceğini kendi içerisinde liberal ekonomide zaten belirler ama siz bir şekilde ´şu firmalar´ derseniz bizim geçmişten sonra yavaş yavaş olumlamaya başlanan iyi ilişkilerimiz açıkçası farklılaşmaya başlar” diye konuştu.