PAYLAŞ

Mağaza ve marketlerde etiket üzerinde yazan fiyatı ile ürün için kasaya gelindiğinde istenilen farklı ücretler kafa karıştırmaya devam ediyor.

Yapılan yanlışlıklar nedeniyle tüketicinin cebinden daha fazla para çıkabiliyor. Hürriyet’in pek çok mağaza ve markette yaptığı çalışma, etiketlerin tüketicinin algısını yanıltmak için farklı yerlere konumlandırıldığını gösterdi. Kimi yerde etiketlerle ürünler alt-üst edilip tüketiciyi aldatma çabası olduğunu gözlemledik. Kimi yerde ise ürünlerin gerçek gramajı ile etiket gramajlarının farklı olduğunu tespit ettik. Örneğin bir markette 23.99 TL’lik tuvalet kağıdının altına 7.45 TL’lik etiket yerleştirilmişti. Bir başka markette ise 8.25 TL’lik bir kahvaltılık ürünün altına 3.25 TL’lik bir etiket yerleştirildiğine şahit olduk.

Dikkati çeken en önemli ayrıntılardan biri ise market ve mağazaların ürünlerle gerçek etiketlerini çok farklı noktalara yerleştirmeleriydi. Bununla kasada yapılan itiraz durumunda, “Reyonda bu ürünün etiketi var. Fiyatı da üzerinde yazıyor” demekti. Bu sorunu gözlemlediğimiz mağazalarda ürünlerle fiyatlar o kadar ayrı noktalardaydı ki ürünün gerçek fiyatını bir bakışta fark etmek neredeyse imkânsızdı. Çünkü etiketlerde fiyatlar aşırı büyük, ürün isimleri ise çok küçük puntolarla yazılmıştı. Ancak bazı marketlerde yapılan itirazların ardından etiket ve kasa fiyatı arasındaki farkın ödendiğine de şahit olduk.