PAYLAŞ

İbrahim Yalçın

Basında çıkan tahmini rakamlara göre bin dönüm arazisi bulunan fabrikanın arazi değeri 255 milyon lira olarak açıklandı. 297 milyon liraya satılan fabrikanın sadece arazi değeri 255 milyon TL olursa, hem de şehrin en güzel yerinde, Ceyhan’ın Pınarbaşı kaynağına sıfır mesafede, şeker üretimi ya da fabrika patronun umurunda olur mu?

1985’ten beri Elbistan-Nurhak Karayolu üzerinde faaliyet gösteren, 33 yıl önce 2 bin 400 dekarlık bir alan üzerine kurularak şeker üretimine başlayan Elbistan Şeker Fabrikası, 2016-2017 döneminde 2 bin 710 çiftçinin 7 bin 80 hektarlık alanda ektiği 415 bin ton şeker pancarını işleyerek 48 bin 500 ton kristal şeker üretti. Fabrikada şekerin yanında 17 bin 671 ton melas ile 98 bin 195 ton yaş küspe de üretildi.

KÂR EDEN ŞEKER FABRİKASI, ZARAR EDİYOR GİBİ GÖSTERİLEREK SATILDI

İşletme hiç zarar etmeyip geçen yıl 30 milyon TL kâr etti. Elbistan’da şeker pancarı üreten büyük tekeller veya büyük çiftlikler bulunmuyor. Üreticiler küçük ve orta büyüklüklerde çiftçilerden oluşuyor. Dolayısı ile her türlü olumsuzluk ve girdi (Mazot, gübre, ilaç) yüksekliğine rağmen, üretim genişçe bir kesim için ciddi bir gelir kaynağı durumunda. Harika bir ürün olan şeker pancarı, Türkiye’nin 4’üncü büyük ovası Elbistan’a da çok yakışıyor. Yalnız Elbistan’ı değil, polar değeri yüksek, kaliteli ve daha sağlıklı şeker üretimi tüm bölgeyi canlı tutuyor.