PAYLAŞ

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet, son dönemde Türkiye’nin bazı bölgelerindeki hayvanlarda görülen şarbon hastalığının iki yolla yayılmış olabileceğini belirtti: “Nehir ve dere kenarında kurban kesme alışkanlığı ve ithal saman…”

Son olarak, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan kurbanlık olarak getirip Ankara Gölbaşı’daki özel bir çiftliğe bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si şarbon hastalığı nedeniyle ölmüştü. Bunun ardından İstanbul ve Sivas’ta da şarbon vakalarının görüldüğü açıklanmıştı.

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Gözet, vakaların toplumu kaygılandıracak boyutlara ulaşmadığını, Türkiye’deki veterinerlerin baskılama konusunda deneyimli olduklarını bildirdi.

Bakanlığa suçlama

Gözet, Türkiye’de daha önce de görülen şarbon hastalığının tekrar ortaya çıkmasında ilk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nı suçladı. Şarbon çıktığında veterinerlerin müdahale ederek, o bölgeyi bir yıllığına karantinaya aldığını belirten Gözet, şarbonun tekrar ortaya çıkmaması için bakteri baskılamak amacıyla beş yıl bölgedeki hayvan aşılamalarının takip edilmesi gerektiğini, ancak bunun unutulduğunu ve takip aşamasında ihmal edildiğini dile getirdi.