PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Ulusal Turunçgil Konseyi arasında, Turunçgil Koleksiyon Parkı Protokolü imzalandı.

2020 yılında 14’ncüsü Mersin’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Turunçgil Kongresi’nde, katılımcılara Mersin ve Çukurova’da yetişen turunçgil çeşitlerini tanıtmak amacıyla yapılan protokol kapsamında Mersin’de Turunçgil Koleksiyon Parkı yapılacak. Protokolü imzalayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Davut Keleş güç birliği yaparken, Mersin ve turunçgil her yönü ile tanıtılmış olacak.

Alınan bu karar doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi de Turunçgil Kongresi için hazırlıklara şimdiden başladı. Turunçgilleri ile ünlü kentin birbirinden lezzetli turunçgil meyvelerini yerli ve yabancı konuklara tanıtmak amacıyla yapılacak olan parkta turunçgil ağaçları yer alacak. Toroslar İlçesi Buluklu Mahallesi’nde 50 bin 465 metrekarelik alana yapılması planlan Turunçgil Koleksiyon Parkı’nın içerisinde kafe, restoran, müze, hediyelik eşya noktaları da yer alacak.

www.hurriyet.com.tr