PAYLAŞ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, narenciye ihracatında yaşanan sıkıntıların aşılması için ihraç pazarını genişletmek gerektiğini ve Çinin Türkiye için ciddi bir alternatif pazar olacağını bildirdi.

Çİftçiler Birliği Başkanı Doğru, Türkiyenin 5 milyon ton olan narenciye üretiminin 3te birini ihraç ederek, dünya 2ncisi olduğunu, ancak ihraç pazarının yüzde 70ini Rusya Federasyonu, Irak ve Ukraynanın oluşturduğunu belirtti.

Bu ülkelerlde yaşanabilecek ekonomik veya siyasi sorunlar nedeniyle bazı yıllarda ihracatta sıkıntılar yaşanabildiğini vurgulayan Başkan Doğru, Bu nedenle narenciyede ihraç pazarı yelpazesini genişletmek ve farklı ülkeleri de pazarlarımız kapsamına almak zorundayız dedi.

ULAŞIM AĞI UYGUN

Doğru, Türkiyenin lojistik imkanları, gelişen hava, kara, deniz taşımacılığı ve doğu ile batının ortasında bulunan coğrafi konumu nedeniyle yaş meyve ve sebze ihracatında avantajlı konumda bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

Bu avantajımızı yeni pazarlara açılma konusunda yeterince kullanamamaktayız. Uzakdoğu ülkeleri ve özellikle Çin Halk Cumhuriyeti, narenciye ürünlerini önemli miktarda ithal eden ülkeler iken, bu pazarlara ihracatçılarımızın girebilmesi için Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığımız tarafından navlun desteği verilerek desteklenmelidir.

1 MİLYAR DOLARA YAKIN DÖVİZ

Sadece narenciye ihracatından bir milyar dolara yakın döviz girdisi sağlandığını ifade eden Doğru şöyle devam etti:

Yaş meyve sebze ihracatçımızın Uzak Ooğu pazarlarına girmesiyle Türkiye hem çiftçisini ve tarımsal üretimini dolaylı olarak destekleyecek, hem de ülkemiz daha fazla döviz kazanacaktır. Narenciye ihracatçısı, üretim ve ihracat açısından her türlü anlaşma alt yapısı hazır olan İspanya, Mısır ve İsrail gibi ülkelerin yaptığı anlaşma metinleri örnek alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığımızın Çin Halk Cumhuriyeti ile narenciye ticaret anlaşmasını yapılmasını sabırsızlıkla beklemektedir. Narenciye çiftçimizin ve ihracatının kaderini değiştirecek bu anlaşma için sayın Tarım ve Orman bakanımız Bekir Pakdemirlinin Çin Halk Cumhuriyetine yapacağı ziyaret öncesi konuyu gündeme almasını narenciye üreticilerimiz adına rica eder, saygılar sunarız.

Doğru, Çin ile yapılacak narenciye ihracatı anlaşmasının sektörün kaderini değiştirebileceğini sözlerine ekledi.