PAYLAŞ

Tarımda kalkınma ile suyun korunması, YZB 2019’da ele alındı. CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, “Bir başka tarım mümkün” dedi.

Geleceğimiz için iki önemli konu olan tarımda kalkınma ile suyun korunması, YZB 2019’da ele alındı. CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, “Bir başka tarım mümkün” derken, WWF Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Eren Atak ve RB Türkiye Ev & Hijyen Genel Müdürü Selim Akiş, dünyada su kaynaklarının korunması, su ayak izi ve Türkiye’nin suyu konularında değerlendirmelerde bulundular.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük konferans ve fuar organizasyonu YZB 2019’da, küresel olarak en önemli konular arasında gösterilen tarımda kalkınma ile nadir kaynaklardan biri olarak gösterilen su konusu ele alındı.

Tarımda kalkınma için “Bir başka tarım mümkün!”

CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, “Bir Başka Tarım Mümkün: Bir Umut Hikayesi” başlıklı sunumunda, tarım ve sanayileşmede markalaşma ile tarımın ülkemize kattığı artı değerlere ilişkin değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

Sözlerine güncel ekonomideki gelişmeleri paylaşarak başlayan Seymen, “Yeni Ekonomi Programı’na göre büyümemiz yüzde 3,8’den yüzde 5’e ancak 2020’de çıkabilecek. Enflasyon ise yüzde 20’lerden 2020’de yüzde 6’lara düşebilecek. Meyve sebze enflasyonu aylık 9,1, yıllık ise 70,69 oranında seyretti. Mart enflasyonu ise 19,71 olarak açıklandı. Yüksek enflasyon ortamı işsizlik, yatırımsızlık demektir. Sanayide Uzakdoğu’dan hammadde ithal edip üzerine çalışıp AB’ye ihraç edebiliyoruz.” dedi.