PAYLAŞ

Karadeniz’de kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını, bölgenin doğal gübre ihtiyacının karşılanmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Ordu, Giresun, Samsun ve Tokat’ta belirlenen üreticiler solucan gübresi üretimine başladı.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarım sektöründe verimliliğin artırılması için toprak yapısını hiçbir şekilde bozmadan ürün verimliliğini artıracak organik gübreler konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yüce, bu gübrelerden en önemlisinin solucan gübresi olduğunu, bu nedenle “Solucan Gübresinin Üretiminin Yaygınlaştırılması” projesini başlattıklarını belirtti.
Projeyi, Ordu, Giresun, Samsun ve Tokat’ta uygulamaya koyduklarını dile getiren Yüce, şöyle devam etti:

“10’ar kişilik eğitim grubu oluşturularak hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilmesi planlandı. 4 ilde bu eğitime katılacak kişilerin 50 metrekare kapalı alan ve toplamda 500 metrekare arazisi olması gerekiyor. İşletmelere 5 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde sürekli akışkan sistemi ve hidrolik pompa ile 3 ton solucan yemi ve bir metrekare alan için başlangıç sayısı olarak 20 bin, toplamda 100 bin solucan veriliyor.”

Giresun’da 8, Ordu’da 11, Samsun’da 11 ve Tokat’ta 20 üreticiye bu desteklerin sağlandığını anlatan Yüce, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri ile yürüttükleri projenin diğer illerde de uygulanacağı bilgisini verdi.