PAYLAŞ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yeniden yapılandırılan ve Dr. Bekir Pakdemirli yönetiminde yoluna devam eden Bakanlığın yeni logosu belli oldu. Yeni logoda, yeniden yapılandırılan tüm bakanlıklarda olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni logosu da, tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti’ni temsil eden 16 yıldız taşıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 24 Haziran seçimlerinden sonra resmen uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yeniden yapılandırılmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ortadan kalktı

Yeni yapılanmada ortadan kaldırılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın görev alanındaki orman ve su işleri ile ilgili kurumlar da, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesine alınmıştı.

Böylece yeniden yapılandırılan Bakanlıkta ilk bakanlık görevine atanan isim de, Anavatan Partisi döneminin tanınmış siyasetçilerinden Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Dr. Bekir Pakdemirli olmuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni logosu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında bakanlık sayısı azaltılırken, yeni yapılandırılan bakanlıklarda kurumsal kimlik çalışmalarına da start verilmişti.

Bakanlıkların kurumsal kimlik çalışmalarında temel bir kriter olarak, bakanlıkların yeni logolarında, Cumhurbaşkanlığı forsunda olduğu gibi 16 Türk Devleti’ni temsilen 16 yıldızın yer alması da kararlaştırılmıştı.

Böylece hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni logosu da kullanılmaya başlandı.

Bakanlığın yeni logosu, “T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı” yazısının yanı sıra, 16 yıldızın çevrelediği amblemden oluşuyor. Amblemin ortasında Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden daha büyük boyuttaki ay yıldızın hemen üzerinde ise aynı kaynaktan çıkan üç ayrı yay şekli dikkat çekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesindeki Kurumsal Kimlik sayfasında yeni logoya ilişkin henüz açıklayıcı bir ifade yer almazken, “Cumhurbaşkanlığı 1 Nolu Kararnamesi çerçevesinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı kurumsal kimlik çalışmaları devam etmektedir” ifadesine yer verildi.

www.gidahatti.com