PAYLAŞ

Bakan Pakdemirli, “Gübrede yüzde 15 indirim aldık, üzerine yüzde 5 indirim de bu hafta geliyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gübrede yüzde 15 indirim aldık, üzerine yüzde 5 indirim de bu hafta geliyor. Yem üreticileriyle toplandık ama ne yazık ki orada bir gelişme sağlayamadık ama yem üreticilerimizden de çiftçimize destek olarak biraz daha maliyetine katlanıp, 2019 yılının daha bereketli geçmesini sağlamalarını istiyorum.” dedi. 

Hazırladıkları Orkide Projesi’nden bahseden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Orman köylülerinin işlendirilerek desteklenmesi projesi. Orman köylülerimize iş makinesi desteği, orman içinde uygun yerlerde tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiricilerine destek olunması, meralarda ve orman içi açıklarda yem değeri yüksek bitkilerin ekilmesi ve bu vesile ile hayvancılığın desteklenmesi konusunda hem Bolu’da hem de Türkiye’de adımlar atacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 2 tane ana eksenimiz var. Bir tanesi üreticiyi korumak. Üretici başımızın üzerinde. Üretici ne diyorsa onu yapacağız. Üreticimize enflasyonun üzerinde bir gelir sağlıyor olmamız lazım ki bu üretim devam etsin. Üreticimizi koruyacağız ama aynı zamanda tüketiciyi de kollamamız ve pahalı ürünleri yedirmiyor olmamız lazım.”

Gübreye yüzde 5 indirim geliyor 

 Pakdemirli, Türkiye ekonomisinin 2019’da çok daha iyi olacağını dile getirdi. 

Üreticiyi artan maliyetlerden korumaya çalıştıklarını aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Gübrede yüzde 15 indirim aldık, üzerine yüzde 5 indirim de bu hafta geliyor. Yem üreticileriyle toplandık ama ne yazık ki orada bir gelişme sağlayamadık ama yem üreticilerimizden de çiftçimize destek olarak biraz daha maliyetine katlanıp 2019 yılının daha bereketli geçmesini sağlamalarını istiyorum. Hayvancılık desteği 41 ilde devam ediyor. Burada yüzde 50 hibe desteğimiz olacak. Kırsal kalkınmaya destek için de 50 hayvancılık projesine 37 milyon lira vereceğiz atıl durumdaki 2 milyon hektar tarım arazisini işleyerek 13 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. Destekleri söylediğim gibi 14,5 milyar liradan 2019 yılında 16,1 milyara çıkartıyoruz. Besicilere 80 milyon 80 milyon lira besi desteği ödemesi yapacağız. Bakanlık olarak 3 farklı alanda üreticilerimize toplam 971 milyon liraya varan bir destek ödemiş olacağız. “

“Türkiye’nin buğday ve saman derdi yok”

Saman ithalatına yönelik eleştiriler olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

“8-9 bin ton saman ithalatı yapılmış. Türkiye’nin ihtiyacı 66 milyon ton. Yani rakamsal olarak baktığımızda on binde bir. Bu tarz basit şeyler üzerinden siyaset yapmayalım. Türkiye, 17 milyar dolar ihracatı ve 12 milyar dolar ithalatı ile tarımda net ihracat fazlası veren bir ülkedir. En nihayetinde Hollanda hepimizin çok beğendiği Hollanda’nın 80 milyar dolar tarımsal ithalatı var. Şimdi Hollanda’yı gidip eleştiriyor muyuz. Çünkü aldığını satmasını biliyor. Bir ülkede ithalat da olacak. İhracat da olacak. Biz saman ithal etmiş olabiliriz. Ama bu ihtiyaçtan dolayı değil. Ülkeyi buğdaya muhtaç ettiniz. Bakıyorum rakamlara Türkiye’nin buğday ve saman derdi yok. Ama bu halktan kopuk CHP 1930’dan beri sizin ayağınıza gelmemiş ve memleketin problemlerini bilmiyor. Meseleleri bilmediği için böyle ucuz, safsata siyasetlerin üzerinden iş yapıyor. Bu CHP’nin yaptığı siyasetten bir şey olmaz. Bize tarihimizi unutturdular ve tarihimizden kopuk bir millet yetiştirdiler.”

www.dunya.com