PAYLAŞ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl bitmeden priminin 90 kuruş olarak açıklanması halinde pamuk üretiminin 1 milyon tona ulaşacağını söyledi.

Pamuk üretiminde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Mutlu Doğru, 1990’lı yıllarda 950 bin ton olan Türkiye’nin pamuk üretiminin gelinen süreçte 650-700 bin tonlara kadar gerilediğini belirtti.

Türkiye’de pamuğa talep artarken, üretimde yaşanan gerilemenin iki ana nedeni olduğunu ifade eden Doğru, “Bunlardan birincisi yanlış tarım politikaları. İkincisi ise üretici tercihi. Türkiye’de pamuğun ihracatına fon koydular. İhracat yapamadık. Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde lif pamuğunu sanayi ürünü kabul ettik. Avrupa’dan, Yunanistan’dan gelen pamuğun sıfır gümrükle girmesine olanak sağlandı. Yunanistan’da 300 kilo ürün alan üreticiyi zengin ederken, Adana’da, Harran’da 500 – 600 kilo ürün alan üreticimizi pamuk ekemez hale getirdik” diye konuştu.

ÜRETİCİ TERCİHLERİ DEĞİŞTİ
Pamuğun, üretimi, bakımı, hasadı zor ve yüksek maliyetli bir ürün olduğuna dikkat çeken Doğru, şunları kaydetti;
“Beyaz sinekle mücadele ediyorsunuz, kurtla mücadele ediyorsunuz. Zirai mücadelesi pahalı. Toplama maliyeti yüksek. Mısırda dekar başına hasat maliyeti 20 – 25 lira iken, pamukta 100 lira civarında. Ayrıca alım garantisi yok. Pamuğun alıcısı konumunda olan bazı tesisler kapandı. Çırçır fabrikaları eskisi kadar fazla değil. Ege Bölgesi’nde TARİŞ, Güneydoğu ve Çukurova’da ÇUKOBİRLİK var. Bu tarım satış kooperatifleri bizim, ama yöneten biz değiliz. Ayrıca bu kooperatiflerin eski alım gücü olmamasından ötürü pamukta alım garantisi yok. Hal böyle olunca, üretici tercihini değiştirerek bölgemizde, mısıra, narenciyeye, Ege Bölgesi’nde, Güneydoğu’da mısıra yöneldi. Mısır, tüketimi fazla, depolaması kolay, TMO’nun alım garantisi verdiği, maliyeti düşük olan bir ürün. Ayrıca her yıl yeni tohumların çıkması ve rekoltenin artması da tercih nedenleri arasında yer alıyor.”

ÜRETİCİNİN BEKLENTİLERİ
Pamuk ekiminin yeniden cazip hale gelmesi için üreticinin hükümetten beklentileri olduğunu da dile getiren Mutlu Doğru şunları söyledi;
“En önemli sorun gümrük vergisi.  Dünya Ticaret Örgütü tarım ürünlerinde gümrük vergisini belirleme inisiyatifini ülkelerin kendisine bırakmış. Tarım ürünlerinde neye ihtiyacınız var belirleyin, asgari limitlerinizi yazın ve buna da uyun diyor. Biz mısıra yüzde 130 demişiz, buğdayda da öyle. Pamuğa ise yüzde 13 koşmuşuz. Bunun da üzerine çıkamıyoruz.  Yüzde 13 gümrük vergisi dünya maliyetleri karşısında kurtarmıyor. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de budur. Gümrük vergisinin biraz daha yükselmesi lazım. Bilhassa iplikte. Pamuk ipliğinde şuan yüzde 10’luk bir fiyat farkı var, yurt dışından daha ucuza geliyor. Eğer pamuk ipliğindeki gümrük vergisi yüzde 10’a çıkarılırsa fiyatlar aynı olacaktır. Ben inanıyorum ki tekstil üreticisi bizim ipliğimizi tercih edecektir. Pamuk ipliğindeki yüzde 10’luk gümrük vergisi artışı pamuk üretimini arttıracak, gelecek sene ekime de yansıyacaktır.”

www.hurriyet.com.tr