PAYLAŞ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, uluslararası markalaşma yolunda Türkiye’nin 182 tescilli coğrafi işaretinin bulunduğunu, 201 başvuru işleminin ise devam ettiğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin Türkiye’nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığını belirterek, “Mevcut durum itibarıyla 183 tescilli coğrafi işaretimiz bulunuyor, 201 başvurunun işlemleri ise devam ediyor” dedi.

Bakan Işık, AA muhabirine, Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvuruları ve tescil sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladığına işaret eden Işık, aynı zamanda bölgelerine ve üreticilerine marka değeri ve dolayısıyla da ekonomik değer kazandırdığını söyledi.

Işık, Türkiye’de coğrafi işaretlerin korunması konusunda yapılan çalışmaların daha sistemli ve etkili yürütülmesi amacıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, TPE koordinatörlüğünde hazırlanan Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın temmuzda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

“Bu yıl 21 yeni başvuru daha yapıldı”

Işık, mevcut durum itibarıyla 183 tescilli coğrafi işaretin bulunduğunu ve 201 başvurunun işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi. Bu yıl 21 yeni coğrafi işaret başvurusunun daha yapıldığına dikkati çeken Işık, ayrıca “Balıkesir Höşmerim Tatlısı”, “Tokat Kebabı” ve “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytin” için yapılan coğrafi işaret başvurularının da tescil edildiğini kaydetti.

“Antep Baklavası AB nezdinde koruma altında”

AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin Türkiye’nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığının altını çizen Işık, “Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası, AB nezdinde koruma altına alınmış olan coğrafi işaretimiz. Aydın İnciri, Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması ve Malatya Kayısısı ise inceleme aşamasında bulunan coğrafi işaretlerimiz olarak yer alıyor” diye konuştu.

Tescilli ve başvuru aşamasındaki coğrafi işaretlere, “http://www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/geographicalList/” ve “http://www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/geographicalRegisteredList/” linklerinden ulaşılabiliniyor.

Bu yıl eylül itibarıyla başvurusu yapılan coğrafi işaretler şöyle:

1 Marmara Adası Mermeri Erdek Ticaret Odası
2 Ağın Leblebisi Ağın Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği
3 Antep Kutnu Kumaşı Gaziantep Sanayi Odası
4 Antep Katmeri Gaziantep Sanayi Odası
5 Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası
6 Urfayağı Şanlıurfa Ticaret Borsası
7 Urfa Peyniri Şanlıurfa Ticaret Borsası
8 Uşak Tarhanası Uşak İl Özel İdaresi
9 Uluborlu Banağı Uluborlu Belediye Başkanlığı
10 Göynük Bombay Fasulye Göynük Ziraat Odası
11 Antep Peyniri Gaziantep Ticaret Borsası
12 Göynük Tokalı Örtme Göynük Belediyesi İktisadi Kamu İşletmesi
13 Antep Beyranı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
14 Gemlik Zeytinyağı Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü
15 Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri Karaman Ticaret ve Sanayi Odası
16 Ahlat Bastonu Ahlat Kaymakamlığı
17 Akşehir Hersesi Akşehir Belediyesi
18 Akşehir Peynir Baklavası Akşehir Belediyesi
19 Antep Yuvarlaması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
20 Ankara Keçisi Oğlağı Eti Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği
21 Gümüldür Mandalinası (Mandarini) Menderes Belediyesi

 

(AA)