PAYLAŞ

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, narenciye üreticilerinin yanlış dış politika ve girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu savundu.

Aynı zamanda ziraat mühendisi olan CHP İl Başkanı Ayhan Barut, narenciye ürünlerinin Türkiye ekonomisine 1 milyar dolarlık ihracat getirisi sağladığını, üretimin yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştiren Adana’nın 400 milyon dolarlık ihracat getirisi elde ettiğini vurguladı. Narenciyenin ülke ekonomisi ve ihracat açısından stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Barut, son dönemde narenciye üretilen alanda artış olmasına karşın iktidarın izlediği yanlış politikalar nedeniyle üreticilerin gelir seviyesinde aynı oranda bir artış yaşanmadığını ileri sürdü.

ÖNERİ SUNDU
Tüm olumsuzluklara karşın Adana’da narenciye alanlarını artıracak çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydeden Barut, şöyle konuştu:
“Narenciye tarımının doğru bir şekilde planlanması ve yönetilmesi için Narenciye Araştırma Enstitüsü zaman kaybetmeden kurulmalı, üreticilerin demokratik kooperatiflerde örgütlenmesi sağlanmalı, hasat edilen ürünlerin saklanabileceği soğuk hava depoları yaygınlaştırılmalıdır. Ayrıca, tarımsal girdilerin desteklemelerle aşağıya çekilmesi sağlanmalı ve kırsal hibe desteklerinde üreticiler KDV’den muaf tutulmalıdır.”

www.hurriyet.com.tr