PAYLAŞ

Hükümetin gümrüksüz patates ithalatı kararı, iddialarla adeta bir krize dönüştü. Krizin odak noktasında ise Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanı olarak atanmadan önce danışmanlık yaptığı Kanada merkezli McCain Foods Ltd. şirketi var.

Hükümetin gümrüksüz patates ithalatı kararı, ortaya atılan iddialarla adeta bir krize dönüştü. Krizin odak noktasında ise Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanı olarak atanmadan önce danışmanlık yaptığı Kanada merkezli McCain Foods Ltd. şirketi var. Dünyanın en büyük dondurulmuş patates ürünleri üreticisi şirketin sahibi McCain ailesinin ilişkileri de tartışmalı! İşte 11 soruda patates ithalatı krizi…

Türkiye’de tanzim satışa konu olan patateste 20 Nisan’a kadar sıfır gümrükle 200 bin ton ithalat kararı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir dönem danışmanlığını yaptığı Kanada merkezli küresel bir şirketin de patates ürünleri üreticisi olması nedeniyle büyük tartışma yarattı. Tartışmalar, özellikle sosyal medyada ortaya atılan iddialarla adeta krize dönüştü.

11 soruda patates ithalatı krizi

Soru-1: Patates ithalatı ne zaman başladı?

Fiyatı yükselen ürünlerde fiyat istikrarını sağlamak amacıyla başvurulan ithalatın patatesteki ilk uygulaması, Haziran 2018’de oldu. Dönemin Ekonomi Bakanı, bugünün AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, patates fiyatının 6 liranın üzerine çıkması nedeniyle Suriye’den ithalata izin verdiklerini, ilk etapta Suriye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın gerçekleştirildiği bölgesinden 4 bin ton patates alındığını açıkladı.

Soru-2: Son patates ithalatı kararı ne zaman yayımlandı?

Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 815), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.