PAYLAŞ

Ekim alanları %65 azaldı, üretim yarıya düştü, “2010 yılından bu yana net ithalatçı olduk… Türkiye bakliyatta nereye gidiyor?

Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye’deki bakliyat ekim alanlarının yüzde 65 azaldığını, üretimin de yarı yarıya düştüğünü belirterek, “2010 yılından bu yana net ithalatçı olduk. Ama biz iyimseriz. Her şeye rağmen bu olumsuz tabloyu tersine çevirmek zor değil. Çünkü yerleşmiş bir ürün kültürümüz var” dedi.

Bu yıl ‘Geleceğin Gıdası Bakliyat‘ sloganıyla kutlanacak olan ‘10 Şubat Dünya Bakliyat Günü‘ dolayısıyla Mersin’de, bakliyat ürünlerinin de tanıtıldığı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat ürünlerinin dünya üzerinde tavsiye edilen tüm beslenme ve diyet listelerinde yer aldığını söyledi.

Sağlık için bakliyat tüketilmesi ve teşvik edilmesinin yanında bakliyat tüketimini kolaylaştıracak hazır ürünlerin geliştirilmesi gerektiğine de işaret eden Özdemir, bakliyatın hem zenginin hem de fakirin tercih ettiği bir ürün olduğunu vurguladı.