Dr. Erhan Ekmen: Aşar

Hububat fiyatlarında yıllardır süre gelen aynı nakarat devam ediyor. Kara tablolar çiziliyor.  Bilimsel dille ve sayılarla gidişatı açıkça gösterenler siyaseten muhalif görülüp ve itibar edilmiyor. Dünya piyasalarını gösterip “buğday fiyatları artarsa ekmek pahalı olur” korkutmasıyla “devletin kaynakları bol keseden çiftçiye peşkeş çekilmesin” diyen lobiler ise yerli ve milli görülüyorlar.

Kimin doğru söylediğini anlamak için ilkokul 3. Sınıf düzeyinde matematik hesabı yapabilme kabiliyetine sahip olmak yeterli. Ya da kimin ne söylediğine bakarak da doğrusunu bulabilirsiniz.

Dünya piyasalarına sürülen fiyatların sübvansiyonlu olduğu bilinmeyen (ya da bilinmek istenmeyen) kişilerin geçen yıla göre %140 artan maliyetlere ve %75’lik yıllık enflasyona rağmen %12’lik artışı bile yüksek bulmaları aslında onlar için gayet normal.

Peki, bu tartışmalar sonucunda devlet kimin sözünü ve niçin dinliyor?

Bu sorunun cevabı yıllardır değişmiyor.  Yaklaşık 30 sene önce TBMM’de TZOB’un eski başkanı ve tarıma büyük hizmetleri geçmiş muhteşem bilge bir kişinin milletvekili danışmanıydım. Bütün kaynaklardan bilgileri toplar, maliyetler ve enflasyona göre hesaplamalar yapardık. Vekilim bunları zamanın Başbakanına ilk elden sunardı. Maalesef dönemin liyakatsiz kadroları bunları dikkate almazdı. Bizim rakamlarımıza en yakın değerler TZOB’dan gelirdi. O zamanlar bugünkünden biraz farklıydılar. Çiftçinin yanındaydılar ve isabetli maliyet tahminleri yapabiliyorlardı. Bu tahminler o günlerde de devlet kurumlarınınkiler ile farklılık gösteriyordu. Devletin içinde devletini çiftçiden daha çok sevenler, devleti korumak adına “azıcık iyimser” hesaplamalar yapıyorlardı.

O günlerden beri bu iyimserlik miktarı, ülke ekonomisinin darboğazda ve enflasyonun yüksek olduğu yıllarda otomatik olarak artıyor.  Ama sonuç hiç değişmiyor, hesabı hep çiftçi ödüyor. Hatta durum, bazen “aşar” seviyesine geliyor. Osmanlı’da çiftçinin ürününün %10’unun vergi olarak peşin kesildiği duruma benzer şekilde çiftçi bazı yıllar sanki eskinin aşarını ödemiş gibi ağır şartlarla karşılaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...