Dilara Koçak: Hem doğaya hem size iyi gelen zeytinyağı

Zeytin ve zeytinyağı sizin için ne ifade ediyor? Benim için zeytin doğal iyiliğin meyvesi. Zeytinyağı, bu topraklar için toplumumuzla bağdaşan çok önemli bir kültürel değeri ifade ediyor, öyle ki ‘sıvı altın’ olarak da tanımlanıyor. Zeytinin hem kendisi hem de yağı beslenmede baştacı. Artık biliyoruz ki geleceğimiz geleneksel gıdalarımızda, başka çıkar yolumuz yok.

Bitki bazlı beslenmeye geçiş dünya genelinde artıyor, yeşil Akdeniz diyeti hem kendi sağlığınız hem de gezegenin sağlığı ve sürdürülebilirliği için kıymetli. Zeytinyağı ise US News & World Report tarafından 2023’de altıncı kez en iyi diyet seçilen Akdeniz diyetinde sofralarımızın baştacı olmaya devam ediyor.

Hem doğaya hem size iyi gelen zeytinyağı

Zeytinyağı oleik asit ve fenolik bileşikler ile birçok kronik hastalıkta önemli rolü olan E vitamini kaynağı. E vitamini antioksidan içeriği ile bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Fakat altını çizmek istediğim çok önemli bir nokta var ki, zeytinyağı bu faydasını sadece bedenimize sağlamıyor. Çünkü zeytin sadece temel bir gıda değil, aynı zamanda uygar yaşamın kaynağı. İnsanlar arasında ve insanlarla doğa arasında hayati bir bağ, doğanın insana sunduğu barış sözleşmesi. Fakat iklim krizi maalesef zeytinlerimizi de doğrudan etkiliyor.

İklim değişikliği ölümsüz ağaçları da etkiliyor  

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in de dediği gibi ‘küresel ısınma çağı bitti, küresel kaynama çağına girdik.’ Tüm zeytin ülkeleri son yıllarda kuraklıkla ilgili olarak rekolte düşüşleri yaşıyor. Son iki yıldır etkisi daha da hissedilmeye başlandı. Maalesef ülkemizde de bu yıl geçen senenin yarısı kadar bir rekolte beklentisi var. Geleneksel zeytinlikler yalnızca kadim bir üretim havzası değil, aynı zamanda içinde pek çok canlıyı barındıran bir ekosistem. Bu nedenle zeytini korumanın, yaşamı korumak olduğu unutulmamalı. 100 yıllık anıt ağaçlarının da bir savaşçı, bir kahraman olduğunu hatırlatmak istiyorum. Zeytin ve zeytinyağı bu topraklarda kuşaklar boyu yaşasın ki çocuklarımıza güzel bir gelecek miras bırakabilelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...