PAYLAŞ

Göller Yöresi’ndeki göller birer birer kuruyor

Tuz Gölü, Meke Gölü, Suğla Gölü, Eber Gölü, Akşehir Gölü, Burdur Gölü ve Acıgöl’de su seviyesi yıl geçtikçe düşüyor. Konya Karapınar’daki Meke Gölü tamamen kurudu. Tehlike çanlarının çalmasının nedeni sadece iklim değil. Su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı, kaçak kuyular riski büyütüyor. Gazete Habertürk’ten Uzay Kesmen’in haberi…

Toprak Bayramı ve Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü’nde HABERTÜRK, Türkiye’nin kuruyan ve risk altındaki göllerini mercek altına aldı. Türkiye’de Konya Kapalı Havzası ve Göller Yöresi’nde her geçen gün biraz daha kuruyan göller için tehlike çanları çalıyor. Tuz Gölü, Meke Gölü, Suğla Gölü, Eber Gölü, Akşehir Gölü, Burdur Gölü ve Acıgöl’de su seviyesi yıl geçtikçe düşüyor. En son Konya’nın Karapınar İlçesi’nde bulunan Meke Gölü de tamamen kurudu. Yaz aylarında havaların ısınması ve yağış miktarının düşmesiyle birlikte bölge daha da kuraklaştı. Öyle ki zaten Konya Kapalı Havzası’na düşen yağış miktarı, Türkiye ortalamasının yarısı kadar. Bu yağış miktarı, bazı yıllarda çölleşme sınırı olarak kabul gören 250 mm’ye kadar düşüyor. Yağış azlığı, havzadaki sular için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Konya Kapalı Havzası ve Göller Yöresi’nin en fazla tarımsal faaliyet gerçekleştirilen bölge olması, geçimin çiftçilikle sağlanması ve verimli tarım arazilerinde çok su tüketen ürünlerin yetiştirilmesi ise bölgede ciddi bir su ihtiyacı doğuruyor.

2 MİLYAR HEKTAR SUSUZ

Uzmanlar, bölgedeki göllerin kurumasını ve susuzluğun en önemli sebeplerinden biri olarak ise açılan kaçak kuyuları gösteriyor. Havzada çiftçilerin tarım yapabilmesi için her yıl 12 milyar ton suya ihtiyacı olduğu ancak bunun sadece 4 milyar tonunun karşılanabildiği belirtiliyor. Bu suyun 2 milyar tonu havza içerisindeki göletlerden ve barajlardan sağlanıyor, 2 milyar tonu ise yeraltı kaynaklarından sağlanıyor. Ancak yıllık 4 milyar ton su bölgedeki su ihtiyacının sadece 3’te 1’ini karşılayabiliyor. Geriye ise 8 milyar ton su isteyen 2 milyar hektar alan kalıyor. Bölgedeki susuzluk, kaçak kuyuların sayısını da her geçen gün artıyor. Bu nedenle, bölgede yağış azlığı nedeniyle riskli durumda olan göllerde, bir de kaynak su rezervlerinin bilinçsiz kullanımıyla su seviyesi her yıl 1.5 – 2 metre düşüyor.

‘100 BİN KAÇAK KUYU VAR’

HABERTÜRK’e değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya Kapalı Havzası’ndaki kaçak kuyularla ilgili korkunç gerçeği şöyle anlatıyor: “Mesele sadece bir gölün kuruması değil. Bölgede su kaynakları bilinçsiz kullandıldığı takdirde bütün göller risk altında. Türkiye’nin yeraltı suyu kullanımının yaklaşık yüzde 40’ı bu havzadan sağlanıyor. Bölgede 1960’lı yıllardan sonra başlayan yeraltı suyu kullanımı giderek arttı ve son yıllarda zirve yaptı. Kaynaktan su çekmek için açılan kuyuların ruhsatlandırılan kısmı var, bir de izinsiz kaçak açılan kuyular var. 135 bin kuyudan 100 bini kaçak. Bu kuyular, herhangi bir kontrolü olmadığı için kaynaktan ne kadar su çekiyor bilinmiyor. Ayrıca kaynak suyu kirletiyor. Suyun yüzde 25’i ruhsatlı kuyulardan tüketiliyorsa geri kalan yüzde 75’i de kaçak kuyulardan tüketiliyor. Yıllık ortalama 1.5 milyar metreküp kaçak su kullanımı olduğunu söyleyebiliriz.”