PAYLAŞ

Konya Ayrancı’da kurulması planlanan kömürlü termik santralına halk tepki gösteriyor. Yaşam alanlarının zarar göreceğini söyleyen ve bu yüzden köylerini terk etmek zorunda kalmaktan endişe duyan bölge halkı “Biz bir yere gidemeyiz’’ diyor.

Konya’nın Karapınar ile Karaman’ın Ayrancı ilçeleri arasındaki 1,8 milyar rezervli kömür havzasında, 5 bin megavatlık kömürlü termik santral kurulacak. Termik santral, Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 yılı yatırım programına alındı. Bölge halkı, arazilerine termik santral kurulacak olmasından tedirgin. Havalarının, doğalarının, ve topraklarının kirliliğe maruz kalacağını söyleyen bölge halkı, köylerinin yaşanmaz hale gelmesi durumunda burayı terk etmek zorunda kalacaklarını ve gidecek başka yerleri olmadığını söyleyerek santrala tepki gösteriyor.

Santralın yapılmasının planlandığı Ambar köyünün muhtarı İsmail Beydilli, köy halkının santralı istemediğini söyledi. Beydilli, ”Köyümüze santral kurulmak isteniyor. Biz buna karşıyız. Arazilerimiz elimizden gidecek. Bizim köyümüzde zaten yaşlı bir nüfusu var. Biz bir yere gidemeyiz. Buraya kuyular açtılar, ölçümler yapıldı. Bu alan köyümüze 1 kilometre mesafede. Santralların zararı olduğunu televizyonlardan görüyoruz. Biz halk olarak istemiyoruz. Devlet de yaparsa yapacak bir şey yok. Dağlarda ot da olmayacak” dedi.