PAYLAŞ

Küresel iklim değişikliğine karşı dünyanın en hassas bölgelerinden biri olarak kabul edilen Akdeniz Havzası’nda süregelen sıcaklık artışı ve yağışların azalmasının, ülkemiz ve bölgemiz için son derece önemli sosyo-ekonomik değere sahip tarım alanları üzerinde yaratacağı negatif etkiler sektör temsilcilerinde endişe uyandırmaktadır.

Gelecekteki iklim değişikliğinin boyutları, Türkiye’nin hangi bölgelerini nasıl etkileyeceği, tarımsal üretimin gelecekte nasıl bir değişikliğe uğrayacağı ve alternatif tarımsal üretimin doğru bir şekilde planlaması gibi konuları tartışmak üzere, Odamız organizasyonunda, 27 Mart Salı günü saat 14:00 – 17:00 saatleri arasında, Odamız Konferans Salonunda, “İklim Değişikliği ve Tarımsal Üretime Etkileri” başlıklı konferans gerçekleştirilecektir.

Bildiğiniz üzere, çevresel sorunlar sınır tanımamakta, sorunların çözümü noktasında da
öncelikle bölgesel sonrasında küresel işbirliği gerektirmektedir. Bu anlamda, Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber YILDIRIM ile İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU ve İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU’nun konuşmacı olarak katılacakları konferans sadece Mersinli üreticilerimiz ve firmalarımız için değil bölgemizdeki tüm firmalar açısından ehemmiyet arz etmektedir.