PAYLAŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığının çıkarmış olduğu düzenleme ile hazineye ait araziler hem devlete gelir getirecek hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Bitkisel ve aromatik bitkiler yetiştirilmesi için değerinin binde biri oranında kiraya verilecek olan araziler ekonomiye kazandırılmış olacak. Düzenleme kapsamında Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde ilk kiralama işlemi de gerçekleştirildi. Değeri 440 bin lira olan 21 dönümlük araziyi yıllık 440 liraya kiralayan üreticinin lavanta ekeceği öğrenildi.

Laleleriyle ünlü Manisa, lavanta üreticilerinin yeni gözdesi olma yolunda. Hazineve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni düzenleme ile hazine arazilerinin bitkisel ve aromatik bitkiler konusunda teşviklerini ve kiralamasını düzenleyen mevzuatlar girişimcileri harekete geçirdi. Değerinin çok altında kiraya verilen araziler ilgi odağı olmaya başlarken Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde ilk kiralama işlemi de gerçekleştirildi.

DEĞERİNİN BİNDE BİRİ ORANINDA KİRAYA VERİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığının çıkardığı düzenleme hakkında bilgi veren Manisa Defterdarı Şenol Gezer, “Maliye Bakanlığının çıkarmış olduğu düzenleme ile hazine arazilerinin bitkisel ve aromatik bitkiler konusunda teşviklerini ve kiralamasını düzenleyen mevzuatlar yer almaktadır. Bu mevzuatların amacı tıbbi ve bitkisel aromatik bitki üretimini ülkemizde yaygınlaştırarak ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak. Bu hazine arazilerinin bedelinin binde biri yani bir milyon tutarlı hazine arazisinin bin liraya kiraya verilmesi demek. Böylece maliyet unsuru düşürülerek, halkı üretime teşvik etmek amaçlanıyor. Bu konuda bakanlık düzenlemeler yaptı” dedi.