PAYLAŞ

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri koptu.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle  Barajı’nda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan  kapaklardan biri koptu, jandarma ve AFAD ekipleri nehir yatağındaki yerleşim  yerlerinde sel ve su baskınlarına karşı tedbir almaya başladı. 

Alınan bilgiye göre, Dicle Barajı’nda son günlerde meydana gelen aşırı  yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi amacıyla 3 dolu savağı kapağı  tedbir amaçlı açıldı.

Bir süre sonra suyun aşırı tazyikinden dolayı kapaklardan biri  koparak, akıntıya kapıldı. Dicle Nehri yatağında su seviyesinin yükselmesi  üzerine 2 kapak kapatıldı.

İlçeye bağlı, Selman, Yatır, Kaya, Balaban, Akalan ve Tepecik  mahallelerinde muhtarlar ve vatandaşlar sel ve taşkınlara karşı uyarıldı.

Jandarma ve AFAD ekipleri de Dicle nehri yatağındaki yerleşim  yerlerinde tedbir almaya başladı.

BAKAN PEKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Diyarbakır’ın Eğil  ilçesindeki Dicle Barajı’nın bir kapağının kopmasına ilişkin, “Barajda bir  kapağın koptuğu doğru ama ikinci kapağın koptuğu doğru değil. Bize ulaşan  herhangi bir can ve mal kaybı yok.” açıklamasında bulundu. 

Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Tarım  ve Orman Bakanlığının 2019 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda,  Dicle Barajı’nın bir kapağının kopmasına ilişkin bilgi verdi.

Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Barajda bir kapağın koptuğu doğru ama ikinci kapağın koptuğu doğru  değil. Saniyede bin 600 metreküp su barajdan boşalıyor. Biz bölgeye bütün  araçları sevk ettik. Şu an su yatağının bir miktar yükselme durumu var. Bize  ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı bilgisi yok. Diyarbakır Valisi işin başında,  bir kriz masası oluşturmuş durumdalar. Konuyu takip ediyoruz. İlerleyen saatlerde  bir gelişme olursa açıklama yapacağız.”

VALİLİK: AÇILMAYA ÇALIŞILAN KAPAK KAZAEN KOPTU

Diyarbakır Valiliği’nce yapılan açıklamada ise mevsim normallerinin üzerinde yağan yağış nedeniyle rezervuardaki su seviyesinin hızla yükseldiği ve bunun tahliyesi için açılmaya çalışılan 1 kapağın kazaen yerinden koptuğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Dicle Nehri üzerinde sulama, içme suyu ve enerji amaçlı inşa edilen ve 2000 yılından beri işletmede olan Dicle Barajında son günlerde aralıksız ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuarda su seviyesi hızla yükselmiştir. Seviye yükselmesini kontrol altına almak gayesiyle üç adet olan baraj dolusavak kapaklarından bir adetinin açılması çalışması esnasında 13.12.2018 tarihinde saat 18:30 sularında radyal kapak kazaen yerinden kopmuştur. Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.”

BAKANI KURUM’DAN DİCLE BARAJI’NDA KOPAN KAPAK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, saniyede bin 600 metreküp su barajdan boşalıyor. Biz bölgeye bütün araçları sevk ettik. Şu an su yatağının bir miktar yükselme durumu var. Bize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı bilgisi yok dedi.  

Kurum,Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’ndaki kapağın kopmasına ilişkin açıklama yaptı. Kurum, barajda bir kapağın koptuğunun doğru olduğunu ve ikinci kapağın koptuğunun doğru olmadığını belirterek, “Saniyede bin 600 metreküp su barajdan boşalıyor. Biz bölgeye bütün araçları sevk ettik. Şu an su yatağının bir miktar yükselme durumu var. Bize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı bilgisi yok. Diyarbakır Valisi işin başında, bir kriz masası oluşturmuş durumdalar. Konuyu takip ediyoruz. İlerleyen saatlerde bir gelişme olursa açıklama yapacağız” dedi.

DİCLE NEHRİ KENARINDAKİ EV VE İŞ YERLERİ BOŞALTILDI 

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nın kapaklarından birinin aşırı yağış sonucu kopması üzerine nehir kenarındaki ev ve iş yerleri olası su baskını nedeniyle boşaltıldı. Polis, zabıta ve AFAD ekipleri sokak sokak dolaşarak vatandaşları tedbirli olmaları yönünde uyardı. 

Eğil ilçesindeki Dicle Barajı’nda, son günlerde etkili olan yağış nedeniyle fazla suyun Dicle Nehri’ne tahliyesi amacıyla dolusavak 3 radyal kapaktan açılmaya çalışılan biri kazaen koptu. Valilik, su seviyesinin yükselme ihtimali bulunan Dicle Nehri kıyısına yakın Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçeleri ile il merkezinde nehir kenarında bulunan bölgelerde yaşayan vatandaşların tedbirli olmaları yönünde duyuru yaptı. Valiliğin duyurusunun ardından polis, zabıta ve AFAD  ekipleri de, Diyarbakır kent merkezinde Dicle Nehri kenarında bulunan sokakları gezerek, vatandaşları uyardı. Yapılan uyarılar üzerine nehir kenarındaki birçok bölgede ev ve iş yerleri boşaltıldı. Vatandaşların bazıları, olası baskınlar nedeniyle yüksek kesimlere çıkarken, bazıları akrabalarının evine gitti, bazıları ise evlerinin çevresinde ateş yakarak, nöbet tutmaya başladı.

“Şu anda beklemedeyiz”

Merkez Yenişehir ilçesi Dicle Mahallesi Muhtarı Vahit Kelekçiler, kendilerine baraj kapağının koptuğu bilgisinin geldiğini belirterek, “Bize vatandaşlara evleri boşaltmalarını söylememiz istendi. Biz de gelip anons yapmalarını istedik. Ekipler geldi anons yaptı. Şu anda beklemedeyiz, suyun gelişini bekleyeceğiz” dedi.

“Yüksek yerlere çıktık”

Evinden çıkan vatandaşlardan İmran Aslan, evlerinin nehir kenarında olduğunu anlatarak, “Uyarı geldi 5 metre yükseklikten su geleceği söylendi. Biz de evlerimizi ve iş yerlerimizi tahliye edip yüksek yerlere çıktık. Bekleme durumundayız. Ekiplerin bizlere verdiği bilgilere göre 1 saat sonra su buraya ulaşacak. Çevredeki vatandaşlar evlerinden çıktı, ateş yaktılar, herkes bekliyor” diye konuştu.

“Sabaha kadar bekleyeceğiz”

Evinin önünde ateş yakarak, komşularıyla birlikte bekleyen bir vatandaş, “Dicle Barajı’nın kapağı çatlamış. Su gelecek diye mahalleden çıkardılar bizi. Sokağa döküldük. Soğuk diye ateş yakıyoruz. Sokakta nöbet bekliyoruz. Sabaha kadar bekleyeceğiz” dedi.

 “Çocukları akrabalara gönderdik”

Ahmet Kaya adlı vatandaş, Dicle Mahallesi’nde oturduğunu ve mahallenin boşaltıldığını kaydederek, çocukları akrabalarına gönderdiklerini kendilerinin ise mahallede beklediklerini ifade etti. Kaya, “Bekliyoruz, inşallah cana gelmez, gelinse mala gelsin” şeklinde konuştu.

Tarihi Ongözlü Köprü önünde kafe işleten Kazım Polat ise, kendilerine baraj kapağının koptuğunu ve tedbir almalarının söylendiğini anlatarak, bunun üzerine masaları ve sandalyeleri topladıklarını dile getirdi.

www.milliyet.com.tr