PAYLAŞ

Göl olmazsa Van’ın bir kıymetinin kalmayacağını belirten Çevre Derneği Başkanı Ali Kalçık, saniyede bin 800 ton lağımın Van Gölü’ne aktığını söyledi. Tarafsız akademisyenlerin çalışmalarından söz eden Kalçık “Eğer önlem alınamazsa 25 yıl sonra göl bir bataklığa dönüşecek” diyor.

Muradiye Şelalesi’nden dönüyorduk. Çevre Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, HES’leri göstermişti. “Burada 3 tane termik santral var” demişti. bu santraller nedeniyle yaklaşık 24 kilometrelik mesafe kapalı alana alınmış, sudaki canlıların ve çevredeki köylülerin yaşamına müdahale edilmiş. ali Kalçık, şöyle anlatıyor:

“HES’ler yapılırken devletten bir taahhütname alınıyor. Mesela aylık 10 megavat enerji vereceğim diyor. Yaz aylarında hem buharlaşmadan hem de tarımsal sulamadan dolayı ayrıca su kaynağının azalmasından dolayı su debisi düşüyor. Su debisi düşünce HES’ler can suyu da vermiyor. Bu da suda yaşayan binlerce canlının katledilmesine neden oluyor. Ayrıca burada yaşayan insanların mağdur edilmesine neden oluyor. Bizim çok önem verdiğimiz İnci Kefali balıklarımız var. Nisan ve Temmuz ayları inci kefalinin üreme dönemdir. Can suyu olmadığında binlerce inci kefalinin öldüğüne tanık olduk.”

Şeytan Köprüsü’nden akan su, eski canlılığını yitirmişti. Mevsim, suyun az akmasına nedendi ama esas sorun HES’lerdi. Ali Kalçık, buradan akan suyun Van Gölü’nü besleyen en önemli kaynak olduğunu da ekliyor sözlerine.