PAYLAŞ

İklim değişikliği, hububat üretimi ve Avrupa’da plastik kullanımını azaltmaya yönelik girişimler, 1 milyon imza desteği alırsa, yasal süreçlerde değerlendirmeye alınacak.

AB Komisyonu, Avrupa vatandaşlarının başlatmış olduğu 3 yeni girişimi, yasal süreç içinde değerlendirmek üzere kaydetti. İklim değişikliği, hububat üretimi ve Avrupa’da plastik kullanımını azaltmaya yönelik girişimler bir yıl içinde 1 milyon imza desteği alırsa, yasal süreçlerde değerlendirmeye alınacak.

AB mevzuatı uyarınca, Avrupa vatandaşları tarafından çeşitli konularda başlatılan girişimler, AB Komisyonu tarafından yasal düzenleme süreçlerine dahil edilebiliyor.

Komisyon ilk aşamada girişimlerin özüne bakmadan, sadece yasal olarak kabul edilebilir olup olmadığını değerlendiriyor. Kaydedilen girişimler, 1 yıl içinde en az 7 üye devletten 1 milyon destek beyanı (imza) alması halinde, söz konusu inisiyatif analiz ediliyor. Bu sürecin sonunda girişimin kabul edilip, edilmeyeceği kararı veriliyor ve gerekçesi de açıklanıyor.