PAYLAŞ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da su sorunu hiç yaşanmasın diye başlatılan Melen Projesi’nde sona yaklaşıldığını belirterek “İstanbul’da 2018’de sıkıntı yok, Melen sonrası 2071’e kadar su sıkıntısı yaşanmayacak” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da 2018 yılında su sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi. Bakan Eroğlu, “Melen Barajı projesinin sonuna gelmek üzereyiz, bu proje bittiğinde 2071 yılına kadar su sıkıntısı yaşanmayacak” dedi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Melen Barajı devreye girdiğinde İstanbul’a yılda 1 milyar 77 bin m3 su temin edilecek. Böylece İstanbul’un 2071 yılına kadar olan nüfus artışı da hesaplandığında içme ve kullanma suyu ihtiyacı kökünden çözülmüş olacak. Yüzde 95 seviyesinde olan barajın 2018 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Eroğlu, CNN Türk’te Hakan Çelik’in Hafta Sonu programına katıldı. Eroğlu, İstanbul, İzmir ve Ankara da dahil olmak üzere Türkiye’nin hiçbir yerinde su sıkıntısı yaşanmayacağını ifade ederek, “Vatandaşlar israf etmeden rahat rahat su kullanabilirler” dedi. Eroğlu, İstanbul’da içme suyunun kalitesini değerlendirdi. “İstanbul’da kapıya kadar gelen şebeke suyu tertemiz. Vatandaşlar çayları ve yemeklerinde şebeke suyunu rahatlıkla kullanabilirler” diye konuştu. Büyükşehirlerde denetimlerin çok sıkı yapıldığını söyleyen Eroğlu, “Evlere dışarıdan içme suyu almak ile ilgili yanlış bir algı var” diye ifade etti.