Bilim de aynısını söylüyor: O son kadehi içmeyecektiniz

Britanya’daki geniş çaplı bir araştırma, ‘o son kadehi içmemenin’ beyin sağlığına büyük ölçüde iyi gelebileceğini ortaya koydu.

36 binden fazla yetişkinin dahil edildiği araştırmada, içki içmenin olumsuz etkilerinin her bir ek kadehte arttığı görüldü. Dolayısıyla her gün birkaç birim içenler, bunu azaltarak en çok kazancı sağlayabilecekleri ortaya kondu.

Araştırmanın başyazarı Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Dr. Remi Daviet şöyle konuştu: “İçki içmenin beyin üzerindeki etkisinin katlanarak arttığına dair deliller var. Dolayısıyla günde bir ilave içki, o gün öncesinde içilen içkilerden daha fazla etkiye sahip olabilir. Bu da gecenin o son içkisini içmemenin beynin yaşlanması bakımından büyük etkiye sahip olabileceği anlamına geliyor.”

Çalışmada bir kişi ne kadar içerse beyninin o kadar küçüldüğü ve beyindeki beyaz maddede daha az bağlantı olduğu görüldü. Makul düzeyde içmenin bile (haftada birkaç kadeh şarap) riskli olabileceği belirtildi. İçki tüketimiyle beyin hacmindeki azalma arasındaki ilişkinin içki tüketimi seviyesi arttıkça güçlendiği görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Darısı mutfağımızın başına

Gastronomide sürdürülebilirlik denince akla hemen atıksız ilkesi gelebilir ama...

Vedat Milor: Roma’da birkaç güzel gün

Roma’da insan neler yapar? Kahveye gider, bara gider. Yaz...

Sahrap Soysal: Suyuna bandıra bandıra

Üzerinde sıcacık dumanı tüterken suyu da cızırdayan bir güveç...

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...