PAYLAŞ

Afrika sıcakları, karpuz, domates, biber ve salatalığı etkiledi. TÜMESKOM Başkan Vekili Öztürk, “Sıcağın etkisiyle ürün oranı yarı yarıya azalacak” dedi.

Türkiye genelinde etkisini gösteren Kuzey Afrika sıcaklarının meyve ve sebze üretimini de etkilemesiyle bazı ürünler sıcaktan kavruldu, bazı ürünler ise zorunlu olarak erken hasat edildi. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, tarlada bulunan birçok ürününün sıcak havalardan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Ürünlerin tamamı etkilendi

Özelikle geçen hafta sonu etkili sıcak hava dolayısıyla bazı ürünlerin erken hasat edildiğini belirten Er, “Sıcak hava dolayısıyla Adana karpuzu bitmeden Ege Bölgesi’nin karpuzu devreye giriyor. Bunun sonucu da yığılma söz konusu” dedi.

Depolardaki yığılmayla fiyatların bir süre tüketici lehine düşeceğine işaret eden Er, ürünlerin tükenmesi ve üretimin azalması sonucu yeni ürün gelmediği için yaklaşık bir ay sonra da fiyatların normalin üzerine çıkacağını bildirdi. Er, Türkiye’nin her yerinden üreticilerle temas halinde olduklarını kaydederek şöyle devam etti:

“Şu anda meyve ve sebzelerin birçoğu etkilenmiş durumda. Karpuz, domates, biber çeşitleri, salatalık bunların tamamı etkilenmiş durumda. ”

‘Doğal afet’

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk de ülke genelinde etkisini arttıran sıcak havanın tarım ürünlerinde önemli zararlara yol açtığını, bunun ‘doğal afet’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Öztürk şunları söyledi:

“Karpuzda ciddi oranda yanık söz konusu. Bunun etkisi tüketiciye fiyat olarak yansıyacak. Bugün Denizli Toptancı Hali’nde 50 kuruştan işlem gören karpuzun arz talep ilişkisi içinde üretimin yanmadan dolayı eksilmesinden dolayı önümüzdeki dönemlerde fiyatların ciddi oranda yükseldiğini göreceğiz.”

www.tarimpusulasi.com