PAYLAŞ

Adana’da karpuz fiyatları düşmeye devam ediyor. Çok sayıda karpuz üreticisi ürününü tarlada bırakırken, perakende karpuz satışlarında ‘3 karpuz, 1 lira’dan satılmaya başladı.

Adana’da bu yıl karpuz üretimi çiftçinin elinde kaldı. İlk önce yurt genelinde havaların birden bire soğuması ile birlikte karpuz tüketimi yurt genelinde minimum seviyeye düşerken, karpuz üreticisi tarlada hasat edilmeyi bekleyen ürününü taban fiyattan satmaya çalıştı.

Soğuk havanın ardından etkili olan aşırı sıcaklar ise karpuzu tarlada yakmaya başladı. Aşırı sıcaklar nedeniyle sararmaya başlayan karpuz para etmez duruma gelirken, karpuz üreticileri ürününü tarlada bırakmaya başladı.

Bu arada Adana’da karpuzu olan talep giderek azalırken, karpuzun marketlerde kilogram fiyatı 50 kuruşun altını düştü. Öte yandan karpuz üreticilerinden bazıları tarlasında karpuzu toplatarak, Adana merkezde sokak aralarında ürününü sattırmaya çalışıyor.

Elinde kalan karpuzdan üretim maliyetinin küçükte olsa bir bölümünü çıkarmaya çalıştığını söyleyen karpuz üreticisi Kamil Oruç, “Tüccarlar artık karpuz tarlalarına gelmez oldu. Şuanda piyasada karpuz tüketimi durmuş durumda. Bu yıl önce soğuk, ardında sıcak hava karpuzu vurdu. Oysa karpuz satışı bu yıl geçmiş yıllara oranla daha hızlı ve iyi bir fiyattan giriş yapmıştı. Ancak şuanda karpuza dönüp bakan yok. Bu süreç biraz daha devam eder. Sonra karpuza talep artar ama o zamana kadar tarlada karpuz kalmaz, hepsi çürür yok olur gider.” dedi.

Elindeki karpuzu yok pahasına sattığını belirten Oruç, “3 tane karpuz 1 lira olur mu? 1 liradan 3 tane karpuz satmaya çalışıyorum ama alan yok. Zaten bizim memlekette mal ucuzladıkça kıymeti kalmıyor. Zaten karpuz fiyatı düştükçe insanlar karpuza dönüp bakmıyor. Eğer fiyatı yüksek olsaydı şimdi insanlar koştura koştura karpuz almaya çalışırdı. Ama bu yıl kısmet böyleymiş.” diye konuştu.

www.adanaguneyhaber.com