PAYLAŞ

Yalancı bahar nedeniyle arı kolonilerinde kış aylarında görülen toplu ölümler arttı. Kayıp yüzde 30’a ulaştı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, yalancı bahar dolayısıyla bu yıl kış aylarında görülen toplu ölümler sebebiyle arı kolonilerinde yüzde 30 civarında kayıp yaşadıklarını kaydetti.

Şahin, ülke genelinde birliklerine kayıtlı 60 bin arı yetiştiricisi bulunduğunu ve toplam 7 milyon kovan arıyla bal üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl ciddi oranda bir arı kaybı yaşadıklarını dile getiren Şahin, özellikle Türkiye’deki arıcıların kışlak olarak kullandığı Akdeniz ve Ege bölgelerinde kışın ortasında havaların ısınması dolayısıyla baharın geldiğini sanan arıların kış uykusundan uyanarak faaliyetlerine erken başladığını, daha sonra havaların tekrar soğuması nedeniyle direnci düşük kovanlarda arı ölümlerinin yaşandığına dikkati çekti.

“Yaptığımız incelemelerde birliğimize kayıtlı 7 milyon kovan arıdan yaklaşık 2 milyon adedinin boşa çıktığını tespit ettik.” diyen Şahin, toplu arı ölümlerinin nedeninin her ne kadar yalancı bahar olarak görülse de bununla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ve üniversiteler ile iş birliği halinde incelemelerinin devam ettiğini aktardı.

Şahin, şunları kaydetti:

”Arı kayıplarına rağmen mevcut arılarımız şu anda çok iyi gelişiyor. Daha da bilinçlenen arıcılarımız da arılarına çok iyi bakıyor. Gezgin arıcılarımız da florası zengin alanlardaki yerlerini aldı. 2015 yılında 103 bin 539 ton bal üretildi ancak geçen yılın verileri kesinleşmemekle beraber özellikle çiçek balı verimindeki azalış nedeniyle rekoltede yüzde 25 civarında bir düşüş olduğunu tahmin ediyoruz.”

www.dunya.com