PAYLAŞ

Hobi çiftliği kurmak üzere yola çıkan Yıldırım, TKDK desteği ile 120 baş hayvanlık süt çiftliği kurdu.

Nilgün Yıldırım, 2014 yılında Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) yüzde 60 oranında destek alarak, 2 milyon 800 bin lira yatırım bedeliyle 127 bin metrekare alana 120 baş süt ineği kapasiteli çiftlik kurdu.

Sadece hobi çiftliği kurmak için yola çıktığını anlatan Yıldırım, “TKDK’nin çok güzel bir desteği ile karşılaştık. İyi bir yatırım olacağını düşündüm. 120 baş hayvanla başladık, buzağılarımız olmaya başladı. Süt üretimi yapıyoruz. Çiftlikte 6 çalışanımız var. Tesisimizde günde yaklaşık 2 bin 700 litre süt üretimi yapıyoruz. Bunları soğutmalı tanklarda depolayarak İstanbul’a gönderiyoruz.” diye konuştu.

Çiftliğin işleyişi hakkında da bilgi veren Yıldırım, en önemli bölümün sağımhane olduğunu, burada hayvanları yakından izleyip, rahatsızlığı olanı tespit etme imkanı bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hayvanlarımızdaki her değişimi orada yakından görebiliyoruz. Düzenli olarak süt verimlerini kontrol ediyorum.”

Yıldırım, TKDK’nin desteklerinin yatırımcılar için büyük fırsat olduğuna işaret ederek “Teşviklerden yararlanmamız için bizi çok desteklediler. Bizi çok iyi şekilde yönlendirdiler.” dedi.

www.dunya.com