PAYLAŞ

Çanakkale’de çeşidin bol, fiyatların uygun olmasına rağmen Ramazan ayı dolayısıyla balık satışları oldukça düştü. Satışların düşük olması sebebiyle de Ramazan ayında bazı balıkçılar kepenk kapattı.

Çanakkale’de Ramazan ayı, balık tezgahlarını etkiledi. Denizlerde gırgırların avlanma yasağı ve Ramazan sebebiyle balık halinde, tezgahların önü boş kaldı. Balık halindeki esnaf, satışların Ramazan’dan sonra düzelmesini umut ediyor. Satışların düşük olması sebebiyle de Ramazan ayında bazı balıkçılar kepenk kapattı.

icerdedededeede

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, “15 Nisan’da balık yasağı trol ve gırgırlara yasaklıydı. Onun dışında 15 Nisan-15 Mayıs arasında boğazda çevirme ağları ile avcılık yasaktı. Buna rağmen diğer avcılık yöntemleriyle balık üretimi ve balık avcılığında bir sorun yok. Sezonda daha da iyi olacağını düşünüyorum. Denizde bir bereket var. Şu anda da balıktan yana bir sıkıntı yok. Fakat insanlar yaz olması sebebiyle, bir de ramazan sebebiyle balık tüketiminden imtina ediyorlar. Ramazan dahi olsa balık vücuda en sağlıklı, doğal gıda. Ben ona rağmen insanların neredeyse tek doğal gıda kaynağımız olan balığı tüketmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Tahmin ediyorum bayram sonrası insanlar yine balığa yönelecekler” diye konuştu.

Balık halinde, sardalya 10, karagöz 30, mezgit 35, levrek 30, yeşil istavrit 25, izmarit 15, karides 30, kupa 20 liradan satılıyor.

www.sozcu.com.tr