PAYLAŞ

Çeşit bol ancak aralarından en lezzetlisini bulmak çok zor! Ağzınıza layık, lokum gibi köfte yiyebileceğiniz en iyi restoranları sizler için sıraladık…

7’den 70’e herkesin sevdiği lezzetlerden biri olan köfte, usta ellerde bambaşka bir lezzete bürünüyor. Yanında piyazı, közlenmiş domatesi ve biberi ile ağızları sulandıran bu köfteler memnuniyet garantili! İşte Türkiye’nin dört bir yanından en lezzetli köfte adresleri…

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Namlı Rumeli Köftecisi, İstanbul

Sirkeci’de salaş ama nefis köfteleri ile damakları şenlendiren mekânlardan biri Namlı Rumeli Köftecisi. 30 yılı aşkın süredir lezzetinden ödün vermeyen Namlı’da ızgara köftenin yanında piyaz olmazsa olmazlar arasında. Yemek sonrası irmik helvasını da mutlaka deneyin.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Tarihi Merkez Efendi Köftecisi, İstanbul

İstanbul’da lezzetli köfte yemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Tarihi Merkez Efendi Köftecisi Zeytinburnu’nda köftenin hakkını veren yerlerden biri. Hafta sonu uğrarsanız muhtemelen sıra beklemek durumunda kalacağınız mekânda köftenizin yanına bol köpüklü ayran söylemeyi unutmayın.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Köfteci Yusuf, Bursa

Bursa denince akla ilk olarak İskender gelse de en az onun kadar iddialı bir lezzet daha var: Köfteci Yusuf’un dumanı üzerinde köfteleri… Gerek hızlı servisi, gerek fiyatı gerekse lezzeti konusunda sizi fazlasıyla tatmin edecek Köfteci Yusuf’un, Bursa’da 9 Türkiye genelinde ise 22 şubesi bulunuyor.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Özcanlar Köfte, Tekirdağ

Tekirdağ yolu üzerinde köftesi ile meşhur restoranlardan biri olan Özcanlar Köfte’nin lezzeti kendi tesislerinde ürettikleri etlerinde saklı. Izgaradan sıcacık çıkmış köftelerin yanına çömlekte yoğurt ve piyaz eşlik ederken, mekânın spesiyali Hayrabolu tatlısını yemeden ayrılmayın. Özcanlar Köfte’nin İstanbul’da da 2 şubesi bulunuyor.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Meşhur Köfteci Mustafa, Adapazarı

Islama köftenin hakkını veren Meşhur Köfteci Mustafa sadece Adapazarı’ndan değil Türkiye’nin birçok ilinden köfteseverleri misafir ediyor. 100 yılı aşkın geçmişi ile fark yaratan mekânın köfteleri o kadar lezzetli ki kendinizi 1 porsiyon daha isterken bulabilirsiniz! Tel kadayıfı, ekmek kadayıfı ve Kemalpaşa tatlısı deneyebileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Ali Baba Kâğıt Köfte, Manisa

Sunumu ile fark yaratan Ali Baba, köftelerini kâğıtta servis ediyor. Yanında ev yapımı ayran ile tadına doyum olmayan köftenin yanı sıra, buranın kokoreci de oldukça ünlü. Eğer yeriniz kalırsa tahinli Kemalpaşa tatlısını da denemenizi öneririz.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Üstünel Köftecisi, Ankara

Ankara’da lezzetli köfte yiyebileceğiniz adreslerden birisi olan Üstünel Köftecisi sunumu ile de fark yaratıyor. Kâğıdın üzerinde servis edilen ve bol limon sıkılan yeşillikleri yemek öncesi iştahınızı kabartıyor. Köfteleri küçük ama bir o kadar lezzetli olan mekânın kapısında kuyruk görürseniz şaşırmayın.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Tatlıdil Köftecisi, Eskişehir

Eskişehir’de 85 yılı aşkın tarihi bir lezzet durağı… Kuşaklar arası lezzetin buluştuğu yer olan Tatlıdil Köftecisi Eskişehir’in en eski restoranlarından birisi. Güler yüzlü çalışanları ve kaliteli hizmetinin yanı sıra bol soğan, domates, biber ve ekmekle servis edilen köftelerinin lezzeti için de uğramaya değer.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Besler İnegöl Köftecisi, Bursa

Beş kuşaktır lezzetinden ödün vermeden hizmet sunan Besler’in nefis köftelerinin sırrı özenle seçilen etlerinde saklı. Acılı, kaşarlı ve sade olmak üzere 3 farklı çeşit köfteden damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Çıbrıkalı ekmek ve piyazlarının yanı sıra kendi imalatları olan üzüm şırasını da denemelisiniz.

 

Köfte işini ciddiye alan 10 restoran

Nihat Usta, Trabzon

Akçaabat’ın özenle yetiştirilen dana etlerinin işlenip hazırlanması ile elde edilen Nihat Usta’nın lezzetli köfteleri yolunuzu Trabzon’a düşürmek için belki de en geçerli sebeplerden biri. Kızarmış biber, domates ve piyazla birlikte Trabzon ekmeğinin de eşlik ettiği köftenin lezzetine doyum olmuyor. Yemek sonrası Laz böreğini de denemeyi unutmayın.

 

www.hurriyet.com.tr