PAYLAŞ
VIP Turizm CEO’su Yasemin Pirinçcioğlu, 16-17 Eylül’de İstanbul’da Gastro Eğlence Şovu düzenliyor. Hedefi, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dünya gastronomi turizminden pay alması için platform oluşturmak.

VIP Turizm CEO’su Yasemin Pirinçioğlu, hazirandan bu yana Türkiye’nin turizm pazarlamasında büyük potansiyel gördüğü gastronomi tanıtımı için hummalı bir çalışma yürütüyor. Yaklaşık 1 milyon liralık yatırımla çalışmaları tamamlanan Gastro Eğlence Şovu (Gastro Entertainment Show), 16-17 Eylül’de İstanbul Maslak’taki Volkswagen Arena’da kapılarını açacak.

Yasemin Pirinçcioğlu, “Gastronomi turizminden Türkiye’nin de pay alması için bir platform kuruyoruz. Biz fitili ateşledik, isteyen herkes bu platforma katkıda bulunsun” dediği bu etkinlikten umutlu. Şovun yaklaşık 3 milyonluk ciro getirmesini hedefleyen Pirinçcioğlu, taşıdığı potansiyelin ise çok daha yüksek olduğu görüşünde: “Bu ülkede topraktan tabağa üretenlerle tüketenleri buluşturmayı ve bunu dünyaya duyurmayı amaçladık. Tohumculuktan organik çiftçiliğe, şaraptan peynire, zeytinyağından Anadolu lezzetlerine her şey bu platformda buluşacak.” Gastro Eğlence Şovu’na, yurtiçi ve dışından ünlü şeflerin, tadımcıların yanı sıra İtalya ve İspanya’dan gastronomi yazarları da davet edildi. Madrid Gastronomi Akademisi Başkanı Luis Suarez de Lezo’nun katlacağı etkinliği 20 yabancı gazeteci izleyecek.

‘İnsanlar yemek için Türkiye’ye gelsinler’

Dünyada turizm hareketlerinden en yüksek payı kapan hizmetler arasında yeme-içmenin konaklamadan sonra ikinci sırada (yüzde 40) geldiğini hatırlatan Pirinçcioğlu’na göre Türkiye, binlerce yıldır Anadolu topraklarının en büyük zenginliği olan gastronomi tarihini yeterince kullanamıyor. Etkinliğin gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekse sektördeki yatırımcıların dikkatini çekmek için gerçekleştirildiğini aktaran VIP Turizm’in patronunun asıl hedefi ise uluslararası seyahat edenlerden “Neden Türkiye” sorusuna “Yemekler çok iyi” yanıtını almak. Pirinçcioğlu, bu konuda “İtalya’ya Peru’ya sadece yemek için gidenler var. Turlar düzenleniyor. Biz de bu bilinci yaratmak istiyoruz. Dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde Peru’dan 8 işletme var, Türkiye’den yok. Mehmet Gürs bu konuda iyi şeyler yapıyor ama yeterli değil. Devletin desteklemesi gerekiyor” diyor.

Destinasyonun zenginlik kaynağı: Gastronomi

Yasemin Pirinçcioğlu, böyle bir etkinliğin uzun yıllardır planları arasında olduğunu söylüyor. Ona en büyük kaynak ise bu amaçla iki kadın akademisyenin hazırladığı turizm raporu. Pirinçcioğlu’nun DÜNYA ile paylaştığı raporda, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü’nden Gonca Güzel ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Gülçin Ünver’in imzası var. İki akademisyenin araştırması, gastronominin turizme etkilerini ortaya koyuyor. İstanbul’da faaliyet gösteren 93 adet A Grubu seyahat acentesiyle görüşülerek hazırlanan çalışmada, İstanbul örneği üzerinden ganstromi yatırımlarının turizmi nasıl yükselteceği anlatılıyor. İstanbul’un marka değerini oluştururken gastronominin etkisini ortaya koymayı hedefleyen iki akademisyen, özellikle saray ve Osmanlı mutfağı kullanılarak dünyada 35-55 yaş arasındaki üst gelir grubundan gastro turizmi tutkunlarının çekilebileceği yanıtını almışlar. Araştırmanın sonuç kısmında, “Bir destinasyonun sahip olabileceği en büyük zenginliklerden birinin gastronomik çeşitliliği olduğu sap-tandı. Bu zenginlik seyahat davranışlarını ciddi oranda etkiliyor” değerlendirmesi yer alıyor.

Gastronomi turizminin istihdama katkısı yüzde 70

Bir başka rapor da Avrupa’dan. Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerde yapılan bir araştırmaya göre, gastronomi turizmi en fazla istihdam sağlayan iş alanlarından biri. İstihdam açısından ekonomiye katkısı AB’de yüzde 70 olarak belirlenmiş. Konaklama sektöründe ise bu oran yüzde 30. Dünyada gastronomi turizminin zenginliğinden yararlanan birçok ülke bulunuyor. Örneğin Fransa, İtalya, İspanya, Avusturalya ve Almanya şarap turizminden önemli gelir elde eden ülkelerin başında geliyor. Aynı şekilde Fransa, Hollanda, İtalya ve İsviçre de bunu peynirle başarıyor.