PAYLAŞ

Selim ONAT

Soğuk kahvenin en iyi 10 adresi

Kabul edelim, Türkiye hâlâ bir çay ülkesi. Ancak kahve tüketimi de her yıl düzenli olarak artıyor, özellikle gençler üçüncü nesil kahvecilerden çıkmıyor. Neredeyse her mahallede bir kahve zinciri var artık. Yaz sıcakları bastırdı diye elimizdeki fincanı usulca bir kenara bırakacak değiliz. ‘Kafeinman’lar için, özenle seçilmiş kahve çekirdekleri, birbirinden farklı demleme yöntemleriyle soğuk kahvenin en iyi adreslerini seçtik.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

MOC / İSTANBUL
12 farklı kahve çekirdeği 

Farklı üretici ülkelerden getirilen 12 ayrı kahve çekirdeğini kullanarak 50’den fazla kahve hazırlıyorlar. Saffet Emre Tonguç, 20 saat soğuk demlemeyle yapılan cold brew ve buzlu latte’sinin tutkunu. Kahvenizi yudumlarken göz atabileceğiniz bir kitaplığı da var. İstanbul’da beş, İzmir ve Bursa’da birer şubesi mevcut. Cold brew kahve 13 TL. Nişantaşı, (0212) 234 44 65.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

PETRA ROASTING CO. / İSTANBUL
Yüzde 20 daha ucuz

Mekânın ferah tasarımı, uzman baristaların hazırladığı kahveler ve taze tatlılar… Günün en sıcak saatleri olan 15.30 – 17.30 arasında soğuk kahveleri yüzde 20 indirimli olarak alabilirsiniz. İstanbul’da üç şubesi daha var. Frappe 13 TL. Gayrettepe, (0212) 356 10 53.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

KRONOTROP / İSTANBUL
İnternetten sipariş

Hasat dönemlerine göre dünyanın dört bir tarafından getirdikleri kahve çekirdekleriyle 30’a yakın kahve hazırlıyorlar. Online mağazadan bir litrelik cold brew (soğuk demleme) kahve sipariş edebilirsiniz. Cihangir, Maslak, Ataşehir’de şubeleri var. Japanese kahve 11 TL. Cihangir, (0212) 249 92 71.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

COFFEE SAPIENS / İSTANBUL
Dokuz çeşit var

Lezzeti, özenle seçilmiş 12 farklı kahve çekirdeği, yetenekli baristalar ve yedi ayrı demleme yönteminden geliyor. 35 çeşit kahvenin yapıldığı mekânda bunların 9’u soğuk olarak servis ediliyor. Buzlu cappuccino 12 TL. Karaköy, (0533) 356 88 14.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

DELICATESSEN / İSTANBUL
Dolup taşıyor

Kahvaltısıyla ünlü mekân, kahve içmek için gelenlerle de dolup taşıyor. Soğuk kahve çeşidi olarak buzlu americano, latte ve frappe var. Çağdaş Ertuna’nın favorisi buzlu americano. Fiyatı 16 TL. Nişantaşı, (0212) 225 06 04.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

CUP OF JOY / İSTANBUL
Geisha’yı mutlaka tadın

Altı farklı yöntemle hazırlanan kahveleri, taze tatlıları ve kahvaltısıyla ünlü. Soğuk kahveler arasında en çok tercih edilen buzlu latte’yi ve her yerde bulamayacağınız, Panama’da bir çiftlikten gelen geisha kahveyi mutlaka tadın. Beşiktaş’ta da şubesi var. Buzlu latte 12 TL. Bebek, (0212) 263 00 06.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

TUCK COFFEE / İZMİR
Sinirli pandadan lezzetler

Logosunda asabi bir panda var. Aynur Tartan, “Kahve içemediğinde hayata öfkeli bir panda gibi bakan herkes için önce şehre ardından da Alaçatı’ya geldi” diyor. Sadece kahve çeşitleri ile değil taze smoothie, kurabiye ve tatlıları ile de öne çıkıyor. Buzlu latte 14 TL. Alaçatı, (www.tuckcoffee.com)

 

Buzzz gibi kafein aşkına

ROR CAFE / ANKARA
Püf noktası kıvamında kavurmak

Lezzetli bir kahve için en dikkat ettikleri nokta, çekirdeği kıvamında kavurmak. Erdal İpekeşen, “Tartışmasız Ankara’nın en iyi soğuk kahvesi burada” diyor. Sıcak olarak yaptıkları tüm kahve çeşitlerini soğuk olarak da hazırlıyorlar. Buzlu americano 8 TL. Bahçelievler, (0312) 223 23 36.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

7GR / ANTALYA
Brownie’yle birlikte 

Akdeniz’in sıcağında buz gibi frappe, americano ve latte çeşitleri ilaç gibi geliyor. Kahvenin yanında keklerini de mutlaka tatmalısınız. İstanbul Beşiktaş’ta bir şubesi var. Frappe 13 TL. Muratpaşa, (0535) 521 83 15.

 

Buzzz gibi kafein aşkına

KOALA COFFEE / ANKARA
Evcil hayvanla gidilebilir

Bahçesi de olan mekân, butik anlayışla sıcak ve soğuk kahveler hazırlıyor. Genellikle öğrencilerin sosyalleşmek için uğradığı Koala, enerji dolu bir havaya sahip. Evcil hayvanınızla da rahatlıkla girebiliyorsunuz. Buzlu latte 10 TL. Çankaya, (0533) 818 14 56

 

Buzzz gibi kafein aşkına

GURME, YEME-İÇME KÜLTÜRÜ YAZARI, TV PROGRAMCISI, REHBER, KENT YAZARI VE GAZETECİLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ 

Mehmet Yaşin – Gurme, gezgin
Erdal İpekeşen – Doğan Burda Ankara Temsilcisi
Müge Akgün – Yeme-içme kültürü yazarı
Saffet Emre Tonguç – Rehber
Aynur Tartan – TV programcısı, gazeteci
Çağdaş Ertuna – Kent yazarı
Onur Aymete – Time Out İstanbul Editörü
Nilay Örnek – Gazeteci
Senem Bal – İstanbul Life Yayın Yönetmeni
Ali Tufan Koç – Kent yazarı

www.hurriyet.com.tr